Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Xiva shahri va Qo‘shko‘pir tumani bo‘limlari tomonidan IIB xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda fuqaro A.I. fuqaro B.K.dan 6 200 AQSH dollarini 77,7 mln so‘mga, fuqarolar B.A. va M.A. fuqaro U.E.dan 4 100 AQSH dollarini 51,2 mln so‘mga sotib olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlanganlar.
Shu kabi, Departamentning Namangan va Davlatobod tumani bo‘limlari tomonidan IIB xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda fuqaro A.A. fuqaro I.Yu.dan 3 600 AQSH dollarini 45,7 mln so‘mga sotib olgan vaqtida, fuqaro A.A. 4 000 AQSH dollarini 50,8 mln so‘mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlanganlar.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 177-moddasi (valyuta qimmatliklarini qonunga xilof ravishda olish yoki o‘tkazish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

The Department under the General Prosecutor's Office, in cooperation with the law enforcement officers, conducted prompt actions in the cities of Khiva and the district of Qo'shko'pir, where citizen A.I. was caught red-handed buying $6,200 for 77.7 million UZS from citizen B.K., and citizens B.A. and M.A. were caught buying $4,100 for 51.2 million UZS from citizen U.E. with physical evidence detained.
Similarly, during the prompt actions carried out by the Department's divisions in Namangan and the Davlatobod district in cooperation with the law enforcement officers, citizen A.A. was caught red-handed buying $3,600 for 45.7 million UZS from citizen I.Y., and citizen A.A. was caught selling $4,000 for 50.8 million UZS with physical evidence detained.
Criminal cases have been initiated under Article 177 of the Criminal Code (illegally acquiring or transferring foreign currency values) concerning these incidents, and investigative actions are being conducted.