2025 yil 2 iyulidan boshlab, o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarning yillik daromadi 100 mln so‘mdan oshganda, ular to‘lashi lozim bo‘lgan soliqlar davlat soliq organlarining xabarnomasi asosida yuridik shaxslar (soliq agenti) – ya’ni agregatorlar tomonidan to‘lov manbaida ushlab qolinadi. Bu haqda Davlat soliq xizmati xabar berdi.
Bugungi kunda o‘zini o‘zi band qilgan 776,7 ming jismoniy shaxs yengil avtotransport vositasida yo‘lovchilarni tashish hamda buyurtma asosida tovarlarni yetkazib berish yo‘nalishida ro‘yxatdan o‘tib faoliyat yuritmoqda.
1 iyul holatiga mijozlarni izlash bo‘yicha interaktiv xizmatlarni ko‘rsatuvchi 208 ta yuridik shaxs – onlayn taksi agregatori soliq organlarining axborot tizimlari bilan to‘liq integratsiyalashgan. Ular orqali 430 mingdan ortiq haydovchi aholiga yo‘nalishsiz taksi xizmati ko‘rsatmoqda. Ushbu agregatorlar tomonidan davlatga 89,6 mlrd so‘m soliq to‘langan.
Shu bilan birga, ma’lum qilinishicha, joriy yil davomida o‘zini o‘zi band qilgan 189 shaxsning yillik daromadi 100 mln so‘mdan oshgan.

Tax for taxi drivers who engage independently will be paid by aggregators.
Through online taxi aggregators, more than 430,000 drivers are providing the population with non-scheduled taxi services.
Image of 'Tax for taxi drivers who engage independently will be paid by aggregators.'
From July 2, 2025, when the annual income of self-employed individuals exceeds 100 million UZS, the taxes they are required to pay will be withheld at the source by legal entities (tax agents) – namely aggregators, based on the notification of the state tax authorities. The State Tax Service  announced this.
Currently, 776.7 thousand individuals engaged in self-employment are registered and actively working in the field of transporting passengers by light vehicles and delivering goods on order.
As of July 1, 208 legal entities – online taxi aggregators, are fully integrated with the information systems of the tax authorities, providing routeless taxi services to the population through over 430 thousand drivers. Through these aggregators, 89.6 billion UZS in taxes has been paid to the state.
Additionally, it has been reported that during this year, the annual income of 189 self-employed individuals has exceeded 100 million UZS.