Holat bo‘yicha Toshkent shahar favqulodda vaziyatlar boshqarmasi ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, shu yilning 11 iyul kuni soat 18:06 da Toshkent shahar Chilonzor tumani, Chilonzor 3-dahasidagi 1-uy oldida ochiq maydonda quruq o‘t va daraxt shoxlari yonayotganligi to‘g‘risida, Toshkent shahar FVBga xabar tushgan.
Kelib tushgan xabarga asosan, yong‘in-qutqaruv texnikalari aytilgan manzilga soat 18:13 da yetib borgan va yong‘in soat 18:23 batamom o‘chirilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in oqibatida ochiq maydonda quruq o‘t, daraxt to‘sinlari, shoxlari yongan hamda “Lasetti” va “Spark” avtotransport vositalarining yon kuzov qismi issiqlik ta’sirida kuygan.

According to the situation, the Emergency Management Department of Tashkent city provided information.
It was noted that on July 11 of this year at 18:06, a report was received by the Emergency Management Department of Tashkent city about a dry grass and tree branches burning in an open area in front of house No. 1 in Chilanzor 3rd neighborhood, Chilanzor district of Tashkent city.
Based on the received report, fire and rescue equipment arrived at the mentioned location at 18:13, and the fire was completely extinguished by 18:23.
According to the information, as a result of the fire, dry grass, tree trunks, and branches burned in the open area, as well as the side body parts of "Lacetti" and "Spark" vehicles were burned due to heat exposure.