Shveytsariya parlamentidagi besh partiyadan siyosatchilar mamlakatdan tranzit tarzida o‘tayotgan, biroq tunab qolmaydigan xorijlik haydovchilarga maxsus soliq joriy etishni taklif qilishdi. Taklifga ko‘ra, bu “tranzit solig‘i” transport oqimining zichligiga qarab o‘zgarib turadi.
“Agar tirbandlik kuchli bo‘lsa — narx balandroq bo‘lishi kerak, agar past bo‘lsa — arzonroq”, — deydi “Markaz” partiyasi vakili, Uri kantoni vakili Simon Shtadler.
Deputatning aytishicha, Uri aholisi dam olish kunlari va bayramlarda yuzaga keladigan kilometrlar davom etuvchi tirbandliklardan charchagan. U matbuotga bergan intervyusida yangi tartib xorijliklarni kamsitadi degan tanqidlar “ko‘nglini biroz to‘ydirganini” aytdi. “Katta tirbandlik — bu Uri aholisi uchun yuk”, — deydi Shtadler.
Qayd etilishicha, yangi soliq Shveytsariyada avtomobil yo‘llaridan foydalanish uchun joriy yillik to‘lov — taxminan 43 yevroga qo‘shimcha ravishda olinadi.

Politicians from five parties in the Swiss parliament have proposed introducing a special tax for foreign drivers passing through the country in transit but not staying overnight. According to the proposal, this "transit tax" would vary depending on the density of traffic flow.
"If congestion is high—the price should be higher, if it's low—it should be cheaper," says Simon Stadler, a representative of the "Center" party and a member of the Uri cantonal council.
According to the deputy, the residents of Uri are tired of the persistent traffic jams that occur on weekends and holidays. In an interview with the press, he mentioned that criticism claiming the new system would disadvantage foreigners "somewhat eased his mind." "Heavy traffic is a burden for the people of Uri," says Stadler.
It is noted that the new tax would be an additional charge on top of the existing annual fee for using Swiss roads—approximately 43 euros.