Toshkentda haydovchilik guvohnomasi uchun pora olgan inspektor qo‘lga olindi
U, xizmat mavqeidan foydalanib, fuqaroning ishonchiga kirgan va uning Navoi viloyatida yashovchi tanishini davlat imtihonidan o‘tkazib, guvohnoma olib berishini va’da qilgan.
Tezkor tadbir Toshkent shahar DXX boshqarmasi hamda Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari hamkorligida Yunusobod tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda u 1500 dollar va kirish imtihoni uchun so‘ralgan 1 mln 900 ming so‘mni olayotgan paytda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Holat yuzasidan unga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 211-moddasi (pora olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Sud tomonidan unga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

An inspector of the patrol-post service of the Public Order Maintenance Department of the Tashkent City Internal Affairs Directorate was caught while taking a bribe in exchange for issuing a driver's license. This was reported by DXX Darakchi.uz.
Taking advantage of his official position, he gained the trust of a citizen and promised to arrange for his acquaintance, a resident of Navoi region, to pass the state exam and obtain a license.
During an operational event conducted in Yunusabad district in collaboration with the Tashkent City DXX Directorate and the Department under the Prosecutor General's Office, he was caught red-handed while receiving $1,500 and 1.9 million soums demanded for the entrance exam.
In connection with the incident, a criminal case was initiated against him under Article 168 (fraud) and Article 211 (bribery) of the Criminal Code. The court imposed pretrial detention as a preventive measure.