Xitoyning Kaiwa Technology kompaniyasi oʻn oy davomida homilani koʻtarib yurishi va chaqaloq tugʻilishiga moʻljallangan dunyodagi birinchi odamsimon robot prototipini jamoatchilikka taqdim etdi. Bu haqda Interesting Engineering nashri maʼlumot berdi.
Loyihaning asosini amnionik suyuqlik bilan toʻldirilgan sunʼiy bachadon moduli tashkil etadi. Mazkur innovativ tizimda embrion rivojlanishi va tabiiy homiladorlik jarayoniga taqlid qilinishi koʻzda tutilgan. Shu orqali maxsus shlang yordamida ozuqa moddalari robotga uzatiladi va homila oʻsishi taʼminlanadi.
Kompaniya asoschisi va bosh direktori doktor Chjan taʼkidlashicha, qurilma hayvonlarda sinovdan muvaffaqiyatli oʻtgan. Unga koʻra, bu robot 2026 yilda bozorda taxminan 100 ming yuan (taxminan 14 ming dollar) narxda sotuvga chiqishi kutilmoqda. Yangi texnologiya farzand koʻrishni istagan, ammo tabiiy homiladorlikdan voz kechishga majbur boʻlayotgan yoshlar, farzand koʻrish imkoniyatidan mahrum oilalar va hatto yolgʻiz shaxslar uchun moʻljallangan.
Mazkur yangilik Xitoy ijtimoiy tarmoqlarida katta muhokamalarga sabab boʻldi. "Dunyodagi birinchi homilador robot" soʻrovi Weibo qidiruv tizimida yetakchi oʻringa chiqdi. Fikrlar esa ikkiga boʻlindi: tanqidchilar buni "shafqatsiz", "axloqiy meʼyorlarga zid" deb baholasa, tarafdorlar texnologiyani ayollarni homiladorlikning ogʻir jismoniy qiyinchiliklaridan asraydigan zamonaviy yoʻl sifatida qabul qilmoqda.
Shuni inobatga olish kerakki, 2020 yilga kelib Xitoyda bepushtlik darajasi 18 foizga yetgan, shuningdek, mamlakatda surrogat onalik qonuniy jihatdan taqiqlangan. Shu bois, bunday texnologiyaga talab juda yuqori boʻlishi kutilmoqda, deb yozadi Interesting Engineering. Tarmoq foydalanuvchilarining koʻpchiligi robot orqali farzand koʻrish orzusini roʻyobga chiqara olishidan umidvorligini bildirmoqda.
Xulosa qilib aytganada, Kaiwa Technologyʼning bu prototipi nafaqat texnologik yangilik sifatida, balki oila qurish va avlod davomiyligi haqidagi tasavvurlarga ham katta taʼsir koʻrsatishi mumkin.

Kaiwa Technology from China has unveiled to the public the world's first humanoid robot prototype designed to carry a pregnancy and give birth over ten months. This was reported by Interesting Engineering.
The project is based on an artificial womb module filled with amniotic fluid. This innovative system aims to mimic embryonic development and the natural pregnancy process. Nutrients will be delivered to the robot through a special tube to ensure fetal growth.
According to Dr. Zhang, the company's founder and CEO, the device has successfully passed animal trials. He stated that the robot is expected to hit the market in 2026 at a price of around 100,000 yuan (approximately $14,000). The new technology is intended for young people who wish to have children but are unable to undergo natural pregnancy, families deprived of the opportunity to conceive, and even single individuals.
This innovation has sparked heated debates on Chinese social media. The search term "world's first pregnant robot" topped Weibo's trending list. Opinions were divided: critics labeled it as "heartless" and "against ethical norms," while supporters see the technology as a modern way to spare women from the physical hardships of pregnancy.
It is worth noting that by 2020, China's infertility rate had reached 18%, and surrogacy is legally banned in the country. Therefore, demand for such technology is expected to be very high, writes Interesting Engineering. Many social media users have expressed hope that the robot could fulfill their dream of having children.
In conclusion, Kaiwa Technology's prototype could not only represent a technological breakthrough but also have a significant impact on perceptions of family-building and generational continuity.