Braziliyalik ayol aeroportda 10 kg kokain bilan qo‘lga olindi
Braziliyalik 42 yoshli ayol xalqaro aeroportda jinoyat ustida ushlandi. U San-Paulu shahridan Shveytsariyaga yoʻl olayotganida katta miqdordagi kokainni noqonuniy ravishda olib oʻtishga uringan. Mazkur voqea huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan jiddiy qonunbuzarlik sifatida baholanmoqda.
Maʼlumotlarga koʻra, gumonlanuvchi narkotik moddalarni oʻzining shaxsiy bagajida yashirgan holda olib chiqishni rejalashtirgan. Biroq aeroportdagi zamonaviy nazorat tizimi va rentgen apparati bu holatni darhol aniklab berdi. Tekshiruv jarayonida undan jinoyatni isbotlaydigan dalillar topildi va ayol shu zahoti qoʻlga olindi.
Avvalgi tekshiruvlar davomida, 2 avgust kuni, uning bir chemadanida maxsus ravishda bir necha yubkalar orasiga yashirilgan 5 kilogramm kokain moddasi topilgan edi. Ammo bu bilan ish tugamadi. Keyingi kuni politsiya xodimlari ikkinchi chemadanni ham qidiruvdan oʻtkazib, yana 5 kilogramm miqdordagi narkotik moddani qoʻlga kiritishdi.
Shunday qilib, jami 10 kilogramm kokain hujjatsiz va yashirin holda tashib oʻtilmoqchi boʻlgani oshkor qilindi. Bu holat nafaqat jinoyatning kўlamini, balki uning qanchalik xavfli va tashkilotli yoʻl bilan amalga oshirilganini ham koʻrsatadi.
Hozirgi paytda huquqni muhofaza qilish idoralari ayolga nisbatan tegishli chorani koʻrmoqda. Unga nisbatan qonuniy tergov ishlari olib borilmoqda va maxsus tartibda deportatsiya qilish jarayoni boshlab yuborilgan. Shu orqali uni oʻz yurtiga qaytarish va qonun oldida javobgarlikka tortish masalasi koʻrib chiqilmoqda.

A Brazilian woman was arrested at the airport with 10 kg of cocaine.
A 42-year-old Brazilian woman was detained at an international airport for committing a crime. She was attempting to illegally transport a large quantity of cocaine while traveling from the city of São Paulo to Switzerland. This incident is being treated as a serious legal violation by law enforcement agencies.
According to reports, the suspect had planned to smuggle the narcotics by concealing them in her personal luggage. However, the airport's advanced control system and X-ray equipment immediately detected the situation. During the inspection, evidence proving the crime was found, and the woman was arrested on the spot.
During earlier inspections on August 2, five kilograms of cocaine were discovered hidden between several specially arranged skirts in one of her suitcases. However, the case did not end there. The following day, police officers searched a second suitcase and seized another five kilograms of narcotics.
Thus, a total of 10 kilograms of cocaine were uncovered, revealing an attempt to illegally and covertly transport the drugs. This situation not only demonstrates the scale of the crime but also how dangerous and organized its execution was.
Currently, law enforcement agencies are taking appropriate measures against the woman. Legal investigative procedures are being conducted, and a special deportation process has been initiated. This aims to repatriate her to her home country and hold her accountable under the law.
Image of 'Worshippers in Indonesia trapped under earthquake rubble'
Worshippers in Indonesia trapped under earthquake rubble
Currently, two people are in serious condition and have been hospitalized.
Image of 'Russia attacked SOCAR's oil base in Ukraine.'
Russia attacked SOCAR's oil base in Ukraine.
A drone strike hit a terminal in Odesa—all tanks were damaged.
Image of 'The artificial intelligence department in the Kazakhstan army has started work'
World Today 13:55
The artificial intelligence department in the Kazakhstan army has started work
The new department at the Ministry of Defense serves to "optimize processes and strengthen defense capabilities."
Image of 'What does Putin demand from Ukraine in exchange for stopping the war?'
World Today 11:02
What does Putin demand from Ukraine in exchange for stopping the war?
The President of Russia announced a list of conditions — the recognition of Crimea, refusal from NATO, and the easing of sanctions are demanded.