7 kg oltinni chegaradan noqonuniy o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan bojxona xodimi qo‘lga tushdi
'7 kg oltinni chegaradan noqonuniy o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan bojxona xodimi qo‘lga tushdi'ning rasmi
Korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Bojxona qo‘mitasining Shaxsiy xavfsizlik boshqarmasi hamda Toshkent shahar prokuraturasi bilan hamkorlikda tezkor tadbir o‘tkazildi.Bu haqda DXX axborot xizmati xabar bermoqda.
Xabarga ko‘ra, Toshkent viloyati Bojxona boshqarmasining "Navoiy" chegarа bojxona posti inspektori xizmat mavqeidan foydalanib, Toshkent tumanida yashovchi, 1979 yilda tug‘ilgan fuqaroning 7 kg oltin qimmatbaho metallarini Qozog‘iston Respublikasidan chegarа bojxona posti orqali deklaratsiyada ko‘rsatmasdan va bojxona nazoratidan yashirgan holda o‘tkazib berish evaziga Chirchiq shahrida 5 ming AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda bojxona xodimiga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 2-qismi "v" bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, "qamoq" ehtiyot chorasi qo‘llandi.
Toshkent shahrida qayd etilgan holatda esa Shayxontohur tumani davlat soliq inspektsiyasining sho‘ba bosh inspektori xizmat mavqeidan foydalangan holda, oziq-ovqat mahsulotlari ulgurji savdosi bilan shug‘ullanuvchi MChJ faoliyatini o‘zining yuqori lavozimlarda ishlovchi tanishlari orqali tugatib berish evaziga 2500 AQSh dollarini talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, u so‘ralgan pul mablag‘ini tuman soliq inspektsiyasi binosi oldida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda bosh inspektorga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi "v" bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Boshqa holatda esa Mirabod tumani soliq inspektsiyasining mahallalarga birlashtirilgan soliq inspektorlari sho‘basi inspektori o‘z xizmat mavqeidan foydalangan holda, o‘ziga birlashtirilgan hududda faoliyat yurituvchi savdo do‘konida soliq tekshiruvlari amalga oshirmaslik va kelgusida har qanday soliq tekshiruvlari to‘g‘risida oldindan xabar berib turish evaziga 10 mln so‘m pul mablag‘ini o‘zining bank plastik kartasiga o‘tkazdirib olgan vaqtida uning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yildi.

A customs officer attempting to illegally smuggle 7 kg of gold across the border has been detained.
Image of 'A customs officer attempting to illegally smuggle 7 kg of gold across the border has been detained.'
In the direction of combating corruption, an urgent operation was conducted by employees of the State Security Service in cooperation with the Personal Security Department of the Customs Committee and the Tashkent City Prosecutor's Office. The Information Service of the SSS reported this.
According to the report, an inspector of the "Navoi" border customs post of the Tashkent Region Customs Department, abusing his official position, was caught red-handed while receiving 5 thousand US dollars in the city of Chirchik in exchange for facilitating the illegal transit across the border post, without declaration and bypassing customs control, of 7 kg of gold precious metals belonging to a citizen born in 1979, residing in the Tashkent district.
Currently, a criminal case has been initiated against the customs officer under Part 2, paragraph "v" of Article 210 of the Criminal Code, and the preventive measure of "detention" has been applied.
In another case registered in Tashkent city, the branch chief inspector of the Shaykhontokhur District State Tax Inspectorate, abusing his official position, demanded 2500 US dollars in exchange for terminating the activities of a small business enterprise engaged in wholesale food trade through his acquaintances in high positions.
During an urgent operation conducted by employees of the State Security Service Directorate for the city of Tashkent in cooperation with the Department under the General Prosecutor's Office, he was caught red-handed while receiving the requested amount of money in front of the building of the district tax inspectorate.
Currently, a criminal case has been initiated against the chief inspector under Part 3, paragraph "v" of Article 168 and Article 211 Part 1 with Article 28 of the Criminal Code.
In another case, an inspector of the Department of Inspectors for Neighborhoods of the Mirabad District Tax Inspectorate, abusing his official position, was stopped in his illegal actions while transferring 10 million soums to his bank plastic card in exchange for not conducting tax audits at a trade store operating in his assigned territory and for providing advance notice of any future tax audits.