Respublikada harorat kechagidan biroz isiydi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 8-10 daraja, kunduzi 20-22 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 4-9 daraja, kunduzi 15-20 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 8-13 daraja, kunduzi 20-25 daraja, Navoiy viloyatining shimolida 5-10 daraja, kunduzi 15-20 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 8-13 daraja, kunduzi 20-25 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-12 daraja, kunduzi 22-27 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Shamol g‘arbdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 5-10 daraja, kunduzi 18-23 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi, baland tog‘larda qorga aylanishi mumkin. Shamol g‘arbdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 3-8 daraja, kunduzi 8-13 daraja bo‘ladi.

The temperature in the Republic is a bit warmer than yesterday.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 3-8 m/s. The temperature at night will be 8-10 degrees, during the day 20-22 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 4-9 degrees, during the day 15-20 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust and sand observed in some areas. The temperature at night will be 8-13 degrees, during the day 20-25 degrees; in the northern part of Navoi region, the temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 15-20 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 8-13 degrees, during the day 20-25 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-12 degrees, during the day 22-27 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with rain in some places. The wind will be westerly at 5-10 m/s. The temperature at night will be 5-10 degrees, during the day 18-23 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, with occasional rain, turning into snow in the high mountains. The wind will be westerly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 3-8 degrees, during the day 8-13 degrees.