Tadbirkorlar uchun jarimalarni toʻlash tartibi yengillashtirilishi mumkin
Jarimaning 50 foizini bir oy ichida to‘lagan tadbirkor qolgan qismidan ozod etilishi taklif qilindi.
'Tadbirkorlar uchun jarimalarni toʻlash tartibi yengillashtirilishi mumkin'ning rasmi
Shavkat Mirziyoyevga tadbirkorlik subyektlariga nisbatan moliyaviy jarimalarni qo‘llash tartibini liberallashtirishga qaratilgan takliflar taqdim etildi. Unga ko‘ra, joriy yil 1 oktyabrdan jarimalarni ixtiyoriy to‘lashni rag‘batlantiruvchi yagona tizim joriy etilishi mumkin.
Taklifga muvofiq, vakolatli organning qarori topshirilgan kundan boshlab bir oy ichida jarimaning 50 foizi to‘lansa, tadbirkor qolgan qismini to‘lashdan ozod etiladi. Shuningdek, jarimani olti oy davomida teng ulushlarda bo‘lib to‘lash imkoniyati ham yaratilishi rejalashtirilmoqda.
Sud nazoratini kuchaytirish maqsadida, jarima haqidagi qaror sud tomonidan bekor qilinsa, undirilgan mablag‘larni 15 kun ichida qaytarish mexanizmini joriy etish taklif etildi. Muddati buzilgan taqdirda esa har bir kechiktirilgan kun uchun foiz hisoblanadi.
Bundan tashqari, moliyaviy jarimalarni qo‘llash jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish, “Yagona davlat nazorati” tizimida elektron reestr yuritish, mobil ilova orqali jarimalarni monitoring qilish va online to‘lash imkonini yaratish rejalashtirilmoqda.
Davlat rahbari tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish, jarima qo‘llashda shaffoflik va adolatni ta’minlash ustuvor vazifa ekanini ta’kidladi.

Proposals aimed at liberalizing the procedure for applying financial penalties to business entities were presented to Shavkat Mirziyoyev. According to them, from October 1 of this year, a unified system encouraging the voluntary payment of fines can be introduced.
According to the proposal, if 50 percent of the fine is paid within one month from the date the decision of the authorized body is delivered, the entrepreneur will be exempt from paying the remaining part. It is also planned to create the possibility of paying the fine in equal installments over a period of six months.
To strengthen judicial oversight, it was proposed to introduce a mechanism for refunding collected funds within 15 days if the court cancels the decision on the fine. If the deadline is violated, interest will be charged for each day of delay.
Furthermore, it is planned to fully digitalize the processes of applying financial penalties, maintain an electronic register in the "Unified State Control" system, monitor fines through a mobile application, and create the possibility of online payment.
The head of state emphasized that protecting the rights of entrepreneurs, ensuring transparency and fairness in the application of penalties is a top priority.