Janubiy Koreya va Slovakiyaqa ishga yuborishni va'da qilgan firibgarlar ushlandi
Namangan shahridagi xususiy bandlik agentligining norasmiy xodimi To‘raqo‘rg‘on tumanida yashovchi to‘rt nafar fuqaroni Janubiy Koreyaga ishga yubirish evaziga 2 ming dollar so‘ragan. U oldindan 1 ming dollar olgan paytda DXX va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari tomonidan ushlangan.
Boshqa holatda esa Namangan shahrida faoliyat yurituvchi turistik firma rahbari fuqaroni Slovakiya yuborish evaziga 40 million so‘m talab qilgan. U oldindan 600 dollar va 2,8 million so‘m olgan paytda qo‘lga olingan.
Rasmiy ma’lumotga ko‘ra, har ikki shaxsga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) 1-qismi bo‘yicha ish qo‘zgatilgan va tergov ishlari davom etmoqda.

Fraudsters who promised to send people to work in South Korea and Slovakia have been arrested.
Two individuals who promised to send citizens to work abroad in Namangan were caught after taking large sums of money from them.
Image of 'Fraudsters who promised to send people to work in South Korea and Slovakia have been arrested.'
An unofficial employee of a private employment agency in Namangan city was caught by the Department for Combating Economic Crimes while receiving an advance payment of $1,000 after demanding $2,000 to send four citizens living in Turakurgan district to work in South Korea.
In another case, the head of a tourism company operating in Namangan city was detained while receiving an advance payment of $600 and 2.8 million soums after demanding 40 million soums to send a citizen to Slovakia.
According to official information, a criminal case has been initiated against both individuals under Part 1 of Article 168 (Fraud) of the Criminal Code, and investigative actions are ongoing.