Rossiyada 35 foizdan ortiq migrantlar rus tili imtihonidan o'ta olmadi
Imtihon uch bo'limdan iborat bo'lib, ularda rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo'yicha bilimlar sinovdan o'tkaziladi.
'Rossiyada 35 foizdan ortiq migrantlar rus tili imtihonidan o'ta olmadi'ning rasmi
Rossiyada joriy yilning uchinchi choragida xorijliklarning 35 foizdan ortig‘i rus tili imtihonini birinchi urinishda topshira olmadi. Bu haqda RF Ta’lim va fan vazirligiga tayanib, RIA Novosti xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo‘yicha imtihonni jami 275 mingdan ortiq kishi topshirgan. Ulardan 86,9 foizi muvaffaqiyatli natija ko‘rsatgan bo‘lsa-da, 35,1 foiz ishtirokchi imtihondan birinchi urinishda o‘tolmagan.
Imtihon topshirish imkoniyati Rossiyaning barcha hududlarida, shuningdek, Tojikiston va O‘zbekistondagi jami 203 ta markazda yo‘lga qo‘yilgan. Ulardan 88 tasi Rossiya oliygohlari huzurida faoliyat yuritadi.
Ma’lumot uchun, mazkur imtihonlar uch darajada o‘tkaziladi: birinchisi — ish ruxsatnomasi olish uchun, ikkinchisi — vaqtinchalik yashash huquqini olish uchun, uchinchisi esa — doimiy yashash huquqini beruvchi hujjatga ega bo‘lish uchun.
Imtihon uch bo‘limdan iborat bo‘lib, ularda rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo‘yicha bilimlar sinovdan o‘tkaziladi.

More than 35 percent of migrants in Russia could not pass the Russian language exam.
The exam consists of three parts, in which knowledge of the Russian language, Russian history, and legislation is tested.
Image of 'More than 35 percent of migrants in Russia could not pass the Russian language exam.'
In Russia, in the third quarter of this year, more than 35 percent of foreigners could not pass the Russian language exam on the first attempt. This was reported by RIA Novosti, citing the Russian Ministry of Education and Science.
It is reported that a total of more than 275 thousand people took the exam in the Russian language, Russian history, and legislation. Although 86.9 percent of them passed successfully, 35.1 percent of the participants did not pass the exam on the first attempt.
The opportunity to take the exam has been organized in a total of 203 centers across all regions of Russia, as well as in Tajikistan and Uzbekistan. 88 of them operate under Russian universities.
For reference, these exams are conducted at three levels: the first — for obtaining a work permit, the second — for obtaining a temporary residence permit, and the third — for obtaining a document granting the right to permanent residence.
The exam consists of three sections, which test knowledge of the Russian language, Russian history, and legislation.