Bugun o‘zbekistonliklarni qanday ob-havo kutmoqda?
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 6-8 daraja iliq, kunduzi 16-18 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 12-17 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 15-20 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 4-9 daraja iliq, kunduzi 13-18 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 4-9 daraja iliq, kunduzi 16-21 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 15-20 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 8-13 daraja iliq bo‘ladi.

According to forecasts, the weather in Tashkent city will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature at night will be 6-8 degrees above zero, during the day 16-18 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 12-17 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Sirdarya, and Jizzakh regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 4-9 degrees above zero, during the day 13-18 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 4-9 degrees above zero, during the day 16-21 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be variable, in some places precipitation (rain, snow) is possible. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.