Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 3-5 daraja iliq, kunduzi 15-17 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, ba’zi joylarda 2 daraja sovuqqacha, kunduzi 12-17 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 13-18 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 13-18 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 14-19 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Ba’zi joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 11-16 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 9-14 daraja iliq bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for November 24.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be changeable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 3-5 degrees warm, during the day 15-17 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, in some places down to 2 degrees cold, during the day 12-17 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, during the day 13-18 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be changeable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, during the day 13-18 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees warm, during the day 14-19 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable; precipitation is not expected. In some places, fog is possible. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, during the day 11-16 degrees warm.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable; precipitation is not expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees warm, during the day 9-14 degrees warm.