Bugun qayerlarda qor yog'ishi aytildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Kechasi va ertalab tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-2 iliq, kunduzi 12-14 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘ladi. Tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha, ayrim joylarda ba’zida 20-22 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, ba’zi joylarda 3 daraja sovuqqacha, kunduzi 5-10 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha, ayrim joylarda ba’zida 20-22 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 13-18 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Samarqand, Jizzax viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 0-5 daraja iliq, kunduzi 12-17 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 16-21 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 3 daraja sovuq, 2 daraja iliq, kunduzi 5-10 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, vaqti-vaqti bilan yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘ladi, tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi va kunduzi 2-7 daraja sovuq bo‘ladi.

Today, snowfall was reported in some areas.
According to it, the weather in Tashkent city will be changeable, no precipitation is expected. Fog is possible at night and in the morning. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 0-2 degrees above zero, during the day 12-14 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, precipitation (rain, snow) is expected. Fog is possible. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places up to 13-18 m/s, and in isolated areas it may occasionally increase to 20-22 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, in some places down to 3 degrees below zero, during the day 5-10 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, rain is expected in some places. Fog is possible in some areas. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places up to 13-18 m/s, and in isolated areas it may occasionally increase to 20-22 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 13-18 degrees above zero.
In Tashkent, Syrdarya, Samarkand, and Jizzakh regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. Fog is possible. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 12-17 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 16-21 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. Fog is possible. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be from 3 degrees below zero to 2 degrees above zero, during the day 5-10 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, occasional precipitation (rain, snow) is expected, fog is possible. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night and during the day will be 2-7 degrees below zero.