Putin va Imomali Rahmon Kiev tomonidan Putinning qarorgohiga qilinganligi aytilayotgan hujumni muhokama qildi.
Россия ва Тожикистон президентлари телефон орқали мулоқотда Киев томонидан Россия раҳбари қароргоҳига уюштирилгани айтилаётган дрон ҳужуми юзасидан фикр алмашди.
'Putin va Imomali Rahmon Kiev tomonidan Putinning qarorgohiga qilinganligi aytilayotgan hujumni muhokama qildi.'ning rasmi
Kreml matbuot xizmatiga ko‘ra, Imomali Rahmon 28–29 dekabrga o‘tar kechasi Novgorod viloyatida joylashgan Rossiya Prezidenti qarorgohiga Ukraina tomonidan amalga oshirilgani aytilgan dron hujumini keskin qoralagan. Bayonotda usbu hodisa Rossiya—Amerika aloqalari fonida tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha harakatlar kuchaygan paytda sodir bo‘lgani alohida ta’kidlangan.
Suhbat davomida tomonlar Afg‘onistondagi vaziyatni hisobga olgan holda mintaqaviy masalalarni ham muhokama qilgan hamda Rossiya—Tojikiston strategik sherikligi va ittifoqini mustahkamlashga sodiq ekanini tasdiqlagan. Muloqot yakunida rahbarlar bir-birini Yangi yil bilan samimiy tabriklagan.
Avvalroq Rossiya TIV rahbari Sergey Lavrov 29 dekabrga o‘tar kechasi Ukraina tomonidan 91 ta dron yordamida Putin qarorgohiga hujum uyushtirilgani aytilganini ma’lum qilgan, biroq qurbonlar va zarar haqida ma’lumot berilmagan. AQSh Markaziy razvedka boshqarmasi esa mazkur hujum qarorgohka qaratilmagan, deb hisoblayotganini bildirgan.
Eslatib o‘tamiz, bundan oldin O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qilib, aytilayotgan usbu hujumga urinishni qoralagan edi.

Putin and Emomali Rahmon discussed the attack allegedly carried out by Kyiv on Putin's headquarters.
The presidents of Russia and Tajikistan discussed over the phone the alleged drone attack organized by Kyiv against the Russian leader's headquarters.
Image of 'Putin and Emomali Rahmon discussed the attack allegedly carried out by Kyiv on Putin's headquarters.'
According to the Kremlin press service, Emomali Rahmon sharply condemned the drone attack allegedly carried out by Ukraine on the residence of the Russian President located in the Novgorod region on the night of December 28-29. The statement particularly emphasized that this incident occurred at a time when efforts to resolve issues peacefully against the backdrop of Russia-US relations have intensified.
During the conversation, the parties also discussed regional issues, taking into account the situation in Afghanistan, and confirmed their commitment to strengthening the strategic partnership and alliance between Russia and Tajikistan. At the end of the talks, the leaders sincerely congratulated each other on the New Year.
Earlier, Russian Foreign Ministry head Sergey Lavrov reported that on the night of December 29, an attack allegedly organized by Ukraine using 91 drones was carried out on Putin's residence, but no information was provided about casualties or damage. The US Central Intelligence Agency, however, stated that it believes the said attack was not directed at the residence.
We recall that earlier, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev also held a telephone conversation with Vladimir Putin and condemned this alleged attack attempt.