Qo‘qonda Yangi yil arafasida mushakbozlik uyushtirgan shaxslar qamaldi.
Sud qarorigacha, ushbu shaxslarning har biriga 15 sutka ma’muriy qamoq hamda bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlangan.
'Qo‘qonda Yangi yil arafasida mushakbozlik uyushtirgan shaxslar qamaldi.'ning rasmi
Joriy yil 1 yanvarga o‘tar kechasi Farg‘ona viloyatining Qo‘qon shahrida qo‘lbola pirotexnika vositalaridan foydalanib, mushakbozlik uyushtirgan shaxslar ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda viloyat Ichki ishlar boshqarmasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, 31 dekabr kuni soat 23:55 da Qo‘qon shahri A. Charchiy ko‘chasida shu yerda yashovchi fuqarolar Yangi yil bayramini nishonlash maqsadida yo‘lning qatnov qismiga chiqib, mushakbozlik uyushtirishga uringan. Taxminan 10–15 nafar shaxs tomonidan O‘zbekiston tumanining Ohunqaynar qishlog‘ida qo‘lbola usulda tayyorlangan pirotexnika vositalari otilgan.
Tuman Ichki ishlar bo‘limi tomonidan olib borilgan tezkor surishtiruv ishlari davomida mazkur huquqbuzarliklarni sodir etgan shaxslar aniqlandi. Ularga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) va 185¹-moddasi (pirotexnika buyumlarining qonunga xilof muomalasi) bilan ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, ish sudga yuborilgan.
Huquqbuzarlardan biri tushuntirishida, "raketaqa o‘xshash maket yasalgani, "korobka" usti rangli skoch bilan o‘rab chiqilgani, ichiga esa kichik hajmdagi pirotexnika joylashtirilib, otilgani"ni ma’lum qilgan.
Sud qaroriga ko‘ra, ushbu shaxslarning har biriga 15 sutka ma’muriy qamoq hamda bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlangan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda Qo‘qon shahrida 1 yanvarga o‘tar kechasi omma tartibsizliklari yuz bergani va avtomobil yoqib yuborilgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Keyinchalik Farg‘ona viloyati Ichki ishlar boshqarmasi mazkur xabarlarni rad etgan.

In Kokand, individuals who organized cockfighting on the eve of the New Year have been detained.
According to the court ruling, each of these individuals has been sentenced to 15 days of administrative arrest and a fine in the amount of 30 times the base calculation amount.
Image of 'In Kokand, individuals who organized cockfighting on the eve of the New Year have been detained.'
On the eve of January 1 of this year, individuals who organized fireworks using homemade pyrotechnics in the city of Kokand, Fergana region, were held administratively liable. This was reported by the regional Department of Internal Affairs.
It is noted that on December 31 at 23:55, residents living on A. Charkhiy street in Kokand city went out onto the roadway to celebrate the New Year and attempted to organize fireworks. Approximately 10-15 individuals fired pyrotechnic devices made by a homemade method in the village of Ohunkaynar, Uzbekistan district.
During the rapid investigative actions carried out by the District Department of Internal Affairs, the persons who committed these offenses were identified. Administrative protocols were officially drawn up against them under Article 183 (petty hooliganism) and Article 185¹ (illegal handling of pyrotechnic items) of the Code of Administrative Responsibility, and the case was sent to court.
One of the offenders explained in his statement that "a rocket-like model was made, the 'box' was wrapped with colored tape, and small-sized pyrotechnics were placed inside and fired."
According to the court decision, each of these individuals was sentenced to 15 days of administrative arrest and a fine in the amount of 30 times the base calculation amount.
We remind you that earlier, information spread on social networks about mass disturbances occurring on the eve of January 1 in Kokand city and a car being set on fire. Later, the Fergana regional Department of Internal Affairs denied this information.