Venesuelada AQSh hujumi oqibatida 100 kishi halok boʻldi
Каракасда уюштирилган ҳужум чоғида асосан ёшлар қурбон бўлгани айтилмоқда. Расмий Каракас буни ҳарбий тажовуз деб атади.
'Venesuelada AQSh hujumi oqibatida 100 kishi halok boʻldi'ning rasmi
Venesuelada AQSh tomonidan uyushtirilgan hujum oqibatida kamida 100 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda mamlakat ichki ishlar vaziri Diosdado Kabello bayonotiga tayanib, Reuters xabar berdi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, qurbonlarning aksariyati yoshlar bo‘lgan. U hujumni "xiyonatkorona" deb baholab, halok bo‘lganlar mazkur voqeaga aloqasi bo‘lmagan tinch aholi vakillari ekanini ta’kidlagan.
Shuningdek, Kabello prezident Nikolas Maduro qo‘lga olinishi vaqtida oyog‘idan, birinchi xonim Siliya Flores esa boshidan jarohat olganini ma’lum qilgan. CNN ham sud majlisi chog‘ida Floresning boshi bog‘langan, Maduroning esa harakatlanishda qiynalayotgani kuzatilganini xabar qilgan.
AQSh rasmiylari esa Karakasdagi amaliyot davomida taxminan 75 kishi halok bo‘lganini bildirgan. Ular orasida tinch aholi, Venesuela va Kuba xavfsizlik kuchlari vakillari bo‘lgani qayd etilgan. Shuningdek, bir necha nafar amerikalik harbiy jarohat olgan.
Venesuela rasmiylari AQShning "Mutlaq qat’iyat" nomli operatsiyasini harbiy tajovuz deb baholagan. Avvalroq mamlakatda usbu voqealar oqibatida halok bo‘lgan harbiylar xotirasi uchun bir haftalik motam e’lon qilingandi.

In Venezuela, 100 people were killed as a result of the US attack.
At least 100 people were killed as a result of an attack organized by the United States in Venezuela. Reuters reported this based on a statement by the country's Minister of Internal Affairs, Diosdado Cabello.
According to the minister, the majority of the victims were young people. He described the attack as "treacherous" and emphasized that those killed were peaceful civilians who had no connection to the incident.
Cabello also reported that President Nicolas Maduro was shot in the foot during his capture, and First Lady Cilia Flores was wounded in the head. CNN also reported that during the court hearing, Flores was seen with her head bandaged, and Maduro was observed having difficulty moving.
U.S. officials, however, stated that approximately 75 people were killed during the operation in Caracas. It was noted that among them were civilians, representatives of Venezuelan and Cuban security forces. Additionally, several American military personnel were wounded.
Venezuelan officials have labeled the U.S. operation "Absolute Firmness" as a military aggression. Earlier, a week of mourning was declared in the country in memory of the military personnel killed as a result of these events.