Andijonda uka o‘z akasini bolta bilan o‘ldirdi
Ma’lum bo‘lishicha, qotillikka qo‘l urgan shaxs 2020 yilda bosh miya qon tomiri kasalligi bilan og‘rigan va viloyat psixonevrologiya dispanserining hisobiga olingan. Shundan so‘ng, u yerda statsionar tartibda davolanib, akasi va yangasi bilan bir uyda yashab kelgan.
Sud hujjatiga ko‘ra, aka va uning xotini ukasiga ruhiy kasalliklar shifoxonasiga joylashtirish haqida aytgan. Sudlanuvchi A.B. bundan nafratlanib, ularni o‘ldirish payiga tushgan.
Mudhish voqea 2025 yil 18 oktyabr kuni Andijon shahri "Cholpon yuz yilligi" MFYda yuz bergan. Uka hovlida turgan boltaning kesuvchi qismi bilan akasining boshiga zarba berib, o‘limiga sababchi bo‘lgan. So‘ngra, u uyda yashirinib olgan yangasini o‘ldirish uchun eshik oynasini sindirgan va o‘sha paytda bolta sopidan chiqib ketgan. Shundan keyin uka bolg‘a bilan uyga kirib, yangasining boshiga bir necha marta urgan. Ayol xonadan tashqariga chiqib, atrofdan yordam so‘ragan. Qo‘shni ayol yordamga kelib, A.B.ning qo‘lidagi bolg‘ani olib qo‘yishga erishgan.
Sudga oid psixiatriya ekspertizasi xulosasiga ko‘ra, sudlanuvchi A.B. jinoyat sodir etayotgan paytda o‘z harakatlarining ahamiyatini anglay olmagan. Shuningdek, xulosada to‘g‘ri ko‘rsatuv berish, guvohlantirish va boshqa tergov hamda sud harakatlarida ishtirok etishga qodir emas deb topilib, Respublika kuzatuvchi kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasida majburiy davolanish tavsiya etilgan.
Sudda marhumning o‘g‘li M.B. ko‘rsatma berib, amakisi 2006 yildan buyon ruhiy kasallik bilan og‘rib kelishini bilishini, sudlanuvchiga qonuniy javobgarlik belgilashni, moddiy yoki ma’naviy zararlar bo‘yicha da’vosi yo‘qligini bildirgan.
JIB Andijon shahar sudining 18 dekabrdagi ajrimi bilan, sudlanuvchi A.B. jinoyatni aqli noraso holatda sodir etgan deb topilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi bekor qilindi. Shuningdek, A.B.ning Respublika kuzatuvchi kuchaytirilgan ruhiy kasalliklari shifoxonasida majburiy tartibda davolanishi belgilandi.
'Botanika bog‘ida velosiped va samokatlar taqiqlandi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 06:01
Botanika bog‘ida velosiped va samokatlar taqiqlandi
Toshkent shahridagi Toshkent Botanical Garden hududida velosiped va samokatlarda harakatlanish rasman taqiqlandi.
'Toshkentda avtobus haydovchisi piyodaga yo‘l bermagani uchun ishdan olindi'ning rasmi
Toshkentda avtobus haydovchisi piyodaga yo‘l bermagani uchun ishdan olindi
Toshkent shahrida avtobus haydovchisi piyodalarga yo‘l bermagani aks etgan video ortidan ishdan bo‘shatildi.
'Rossiya Britaniya diplomatini mamlakatdan haydadi'ning rasmi
Rossiya Britaniya diplomatini mamlakatdan haydadi
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi boshqa tegishli idoralar bilan hamkorlikda uni akkreditatsiyadan mahrum qilish va mamlakatni tark etishni buyurgan.
'Trump Eron uran olish operatsiyasini ko'rib chiqmoqda'ning rasmi
Trump Eron uran olish operatsiyasini ko'rib chiqmoqda
Hozircha yakuniy qaror qabul qilinmagan, ammo Trump bu g‘oyani rad etmayapti va uni Eronning yadro quroli yaratishining oldini olish yo‘lida muhim qadam sifatida ko‘rmoqda.

It is known that the person who committed the murder suffered from a cerebral vascular disease in 2020 and was registered at the regional psychoneurological dispensary. Since then, he underwent inpatient treatment there and lived in the same house with his older brother and sister-in-law.
According to court documents, the older brother and his wife had spoken about placing the younger brother in a psychiatric hospital. The defendant A.B., resenting this, decided to kill them.
The horrific incident occurred on October 18, 2025, in the "Cholpon Yuz Yilligi" neighborhood of Andijan city. The younger brother struck his older brother's head with the cutting part of an axe that was in the yard, causing his death. Then, he broke a window pane to kill his sister-in-law who had locked herself inside the house, but the axe handle came off at that moment. After that, the younger brother entered the house with a hammer and struck his sister-in-law's head several times. The woman ran out of the room and called for help from those around. A neighbor woman came to help and managed to take the hammer from A.B.'s hand.
According to the conclusion of the court-ordered psychiatric examination, the defendant A.B. was unable to comprehend the significance of his actions at the time of committing the crime. Furthermore, the conclusion found him incapable of giving correct testimony, being interrogated, or participating in other investigative and judicial actions, and recommended compulsory treatment at the Republic's intensified surveillance psychiatric hospital.
In court, the deceased's son M.B. gave a statement, indicating that he knew his uncle had been suffering from a mental illness since 2006, requested that legal responsibility be assigned to the defendant, and stated he had no claims for material or moral damages.
By the ruling of the Andijan City Court on December 18, the defendant A.B. was found to have committed the crime in a state of insanity, and the preventive measure in the form of detention was canceled. Furthermore, A.B. was ordered to undergo compulsory treatment at the Republic's intensified surveillance psychiatric hospital.