Navoiyda noqonuniy oltin qazib olishga chek qo‘yildi.
Davlat boshqaruvidagi yerlarda noqonuniy oltin qazib olish va kimyoviy qayta ishlash bilan shugʻullanuvchi uyushgan jinoyiy guruh faoliyati toʻxtatildi.
'Navoiyda noqonuniy oltin qazib olishga chek qo‘yildi.'ning rasmi
DXX Navoiy viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda viloyat IIB xodimlari hamkorlikda o‘tkazgan tezkor tadbirda ma’lum bo‘lishicha, guruh xorijiy davlat fuqarolarini jalb qilib, soliq, geologiya va ekologik qonunchilikni buzgan holda faoliyat yuritgan. Jinoyiy guruhga Karmana tumanidagi sport sohasiga ixtisoslashgan MCHJ rahbari rahbarlik qilgan.
Tadbirda qonunbuzarlardan 17,2 kg oltin va kumush qorishmasi, 20 kg yarim tayyor oltin mahsuloti, tarkibida oltin zarrasi bo‘lgan 250 kg boyitilgan ko‘mir hamda 280 tonnadan ortiq qum va rudalar, 230 litr maxsus kimyo vositalari va oltinni ajratib olishga mo‘ljallangan laboratoriya va jihozlar musodara qilindi. Shuningdek, qonuniy nazoratsiz sun’iy hovuzlarda oltinni qazib olish uchun mo‘ljallangan kimyo vositalari bilan to‘ldirilgan maydonlar ham aniqlandi.

In Navoi, illegal gold mining has been restricted.
The activity of an organized criminal group engaged in illegal gold mining and chemical reprocessing on state-administered lands has been stopped.
Image of 'In Navoi, illegal gold mining has been restricted.'
According to information obtained during an urgent operation conducted jointly by the DXX Navoi regional department and regional DIA employees, the group, having attracted foreign citizens, operated in violation of tax, geological, and environmental legislation. The criminal group was led by the head of a limited liability company specializing in the sports sector in the Karmana district.
During the operation, 17.2 kg of gold and silver alloy, 20 kg of semi-finished gold products, 250 kg of enriched coal containing gold particles, more than 280 tons of sand and ores, 230 liters of special chemical agents, and laboratory equipment intended for gold extraction were confiscated from the offenders. Furthermore, fields filled with chemical agents intended for gold extraction in artificial ponds without legal oversight were also identified.
Currently, material evidence has been sent for examination, and pre-investigation actions are being carried out. During the operation, the rule of law and the protection of state reserves were ensured.