Oʻzbekiston "International IQ Test" reytingida 75-oʻrinni egalladi
2026 yil boshiga mo‘ljallangan  “International IQ Test”reytingida O‘zbekiston 96,51 ball bilan dunyo bo‘yicha 75-pog‘onadan joy oldi.
“International IQ Test” tashkiloti e’lon qilgan yangi reytingda Sharqiy Osiyo mamlakatlari yetakchilikni saqlab qoldi: Janubiy Koreya, Xitoy va Yaponiya kuchli uchlikdan joy oldi. O‘zbekiston nomidan testda 4 671 nafar ishtirokchi qatnashgan.
Markaziy Osiyoda Qozog‘iston 80-, Qirg‘iziston 93-, Tojikiston esa 101-o‘rinda qayd etildi. Turkmaniston ishtirokchilar soni kamligi sabab umumiy ro‘yxatga kiritilmadi.
Reyting natijalari mantiqiy shakl va rasmlar asosidagi topshiriqlar orqali aniqlandi bo‘lib, til yoki madaniy omillar hisobga olinmagan.
Mutaxassislar mamlakatlar o‘rtasidagi farqlarga ta’lim sifati, ovqatlanish, intellektual mashg‘ulotlar hamda sog‘liq bilan bog‘liq omillar ta’sir qilishini qayd etmoqda.
Shu bilan birga, test faqat internet foydalanuvchilari orasida o‘tkazilgani va IQ ko‘rsatkichi ijodkorlik yoki muloqot qobiliyatini emas, asosan mantiqiy fikrlashni baholashini unutmaslik kerak.

Uzbekistan ranked 75th in the "International IQ Test" rating.
In the "International IQ Test" ranking projected for the beginning of 2026, Uzbekistan took the 75th place worldwide with a score of 96.51 points.
"International IQ Test" In the new ranking announced by the organization, East Asian countries maintained their lead: South Korea, China, and Japan took the top three spots. 4,671 participants from Uzbekistan took part in the test.
In Central Asia, Kazakhstan was recorded in 80th place, Kyrgyzstan in 93rd, and Tajikistan in 101st. Turkmenistan was not included in the overall ranking due to an insufficient number of participants.
The ranking results were determined based on tasks involving logical forms and pictures, with no consideration given to language or cultural factors.
Experts note that differences between countries may be influenced by factors related to the quality of education, nutrition, intellectual exercises, and health.
At the same time, it should not be forgotten that the test was conducted only among internet users and that the IQ indicator primarily assesses logical thinking, not creativity or communication skills.