“T24” xabariga ko‘ra, 2024 yil 28 yanvar kuni sodir bo‘lgan hujumda niqobli ikki shaxs ibodat vaqtida cherkovga bostirib kirib, odamlarga qarata o‘t ochgan. Oqibatda 52 yoshli Turkiya fuqarosi Tuncer Jihan halok bo‘lgan. Cherkov ruhoniysining aytishicha, hujumchilardan birining quroli ishlamay qolgani sababli qurbonlar soni ko‘payib ketmagan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, hujum uchun javobgarlikni “Islomiy davlat” (ISHID) terrorchilik tashkiloti o‘z zimmasiga olgan. Hujumni bevosita amalga oshirganlar sifatida tojikistonlik Amirjon Holikov va rossiyalik David Tanduyev ko‘rsatilgan. Ular bu ishni “Adam Abu-Darrar ash-Shishani” laqabli tojikistonlik Adam Hamirzayevning ko‘rsatmasi bilan bajargani aytilmogda.
Sud ularni “Konstitutsiyaviy tuzumni zo‘ravonlik yo‘li bilan ag‘darishga urinish” va “qotillikni og‘irlashtiruvchi sharoitlarda qasd qilib o‘ldirish” moddalarida aybdor deb topib, har bir modda bo‘yicha umrbod qamoq jazosi tayinlandi. Shuningdek, “qasd qilib o‘ldirishga urinish” bo‘yicha yana 143 yil qamoq jazosi belgilandi.
Mazkur ish doirasida yana besh nafar Tojikiston fuqarosi — Shamsullo Rajabov, Alisher Rahimov, Farruh Soliyev, Abdulaziz Abdullayev va Rasul Ahmadjanov ham aybdor deb topildi. Ularga jami 101 yil 6 oy qamoq jazosi tayinlandi.
Ish bo‘yicha yana ikki shaxs — Isminali Mirzohonov va Edelxan Inajayev qurolli terror tashkilotiga a’zolikda aybdor deb topilib, har biri 6 yil 3 oyga qamaldi. Sud 31 nafar ayblanuvchini esa oqladi.

According to the "T24" news, in an attack that occurred on January 28, 2024, two masked individuals stormed into a church during worship and opened fire on people. As a result, Tuncer Cihan, a 52-year-old Turkish citizen, was killed. According to the church clergyman, the number of casualties did not increase because one of the attackers' weapon malfunctioned.
According to investigation data, the terrorist organization "Islamic State" (ISIS) claimed responsibility for the attack. Tajikistani Amirjon Holikov and Russian David Tanduev were identified as the direct perpetrators of the attack. It is stated that they carried out this act on the instructions of Tajikistani Adam Hamirzaev, known by the alias "Adam Abu-Darrar al-Shishani".
The court found them guilty under the articles of "attempting to overthrow the constitutional order by force" and "premeditated murder under aggravating circumstances" and sentenced them to life imprisonment for each article. Additionally, a sentence of 143 years of imprisonment was imposed for "attempted premeditated murder".
Within the framework of this case, five more Tajikistani citizens — Shamsullo Rajabov, Alisher Rahimov, Farrukh Soliev, Abdulaziz Abdullaev, and Rasul Ahmadzhanov — were also found guilty. They were sentenced to a total of 101 years and 6 months of imprisonment.
In this case, two other individuals — Isminali Mirzokhonov and Edelkhan Inazhaev — were found guilty of membership in an armed terrorist organization and each was sentenced to 6 years and 3 months of imprisonment. The court acquitted 31 defendants.
Image of 'Accountability for violence against women in Afghanistan has been softened.'
World 10.02.2026 03:27
Accountability for violence against women in Afghanistan has been softened.
According to the new rules adopted in Afghanistan, if violence against a woman does not lead to serious physical injuries, the man will not be held accountable.