Трамп Кубани “дўстона эгаллаш” эҳтимоли ҳақида гапирди
AQSh Prezidenti Donald Trump Kuba rasmiylari Vashington bilan kelishuvga rozi bo‘lmasa, mamlakatni “do‘stona tarzda egallash” mumkinligini aytdi.
'Трамп Кубани “дўстона эгаллаш” эҳтимоли ҳақида гапирди'ning rasmi
Donald Trump 9-mart kuni jurnalistlar bilan muloqotda Kuba bilan muzokaralar masalasida to‘xtalib, agar Gavana Vashington bilan kelishuv tuzishdan bosh tortsa, AQSh mamlakati "do‘stona tarzda egallashi" mumkinligini bildirdi.
"Bu do‘stona egallash bo‘lishi mumkin. Yoki aksincha. Buning ahamiyati yo‘q, chunki ular, ta’bir joiz bo‘lsa, so‘nggi nafasini olmoqda. Ularda energiya yo‘q, pul yo‘q va ular chuqur gumanitar inqirozda", dedi Trump.
Uning aytishicha, Marko Rubio Kuba bilan ehtimoliy kelishuv ustida ish olib bormoqda, ammo muzokaralar mazmuni haqida aniq ma’lumot bermagan.
The Atlantic manbalariga ko‘ra, Kuba Eron va Venesueladan keyin Trump ma’muriyatining navbatdagi geosiyosiy nishoni bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, The Wall Street Journal ma’lumotiga ko‘ra, AQSh ma’muriyati Kuba hukumatida amaldagi rejimni almashtirish jarayonida Vashingtonga yordam berishi mumkin bo‘lgan shaxslarni izlashni boshlagan.
USA Today manbalari esa Vashington va Gavana o‘rtasida muhokama qilinayotgan ehtimoliy kelishuv Migel Diaz-Kanelning hokimiyatdan ketishi stsenariysi, Fidel Kastro oilasining oroldagi maqomi, shuningdek energetika, turizm va port infratuzilmasi sohasidagi bitimlarni o‘z ichiga olishi mumkinligini bildirgan. Bunday kelishuv doirasida AQSh ayrim sanksiyalarni bekor qilishi ehtimoli ham bor.

During a conversation with journalists on March 9, Donald Trump touched on the issue of negotiations with Cuba and stated that if Havana refuses to make a deal with Washington, the US could "take over the country in a friendly way."
"It would be a friendly takeover. Or not. It doesn't matter because they are, so to speak, on their last breath. They have no energy, no money, and they are in a deep humanitarian crisis," said Trump.
According to him, Marco Rubio is working on a possible deal with Cuba but did not provide specific details about the content of the negotiations.
According to sources from The Atlantic, Cuba could be the next geopolitical target of the Trump administration after Iran and Venezuela.
Also, according to information from The Wall Street Journal, the US administration has begun searching for individuals within the Cuban government who could assist Washington in the process of replacing the current regime.
Sources from USA Today indicated that a potential deal being discussed between Washington and Havana could include a scenario for Miguel Díaz-Canel's departure from power, the status of the Fidel Castro family on the island, as well as agreements in the fields of energy, tourism, and port infrastructure. Under such a deal framework, the US could also potentially lift some sanctions.