Bugun ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin
Ma'lum qilinishicha, Toshkent shahrida havo o'zgaruvchan bo'lib, kunning ikkinchi yarmida qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq bo'lishi mumkin. Harorat kechasi 17-19 daraja, kunduzi esa 30-32 daraja atrofida bo'ladi. Shamol sharqdan 3-8 metr/soniya tezlikda esadi, ayrim hududlarda 10-12 metr/soniyagacha kuchayib, chang-to'zonlar kuzatilishi mumkin.
Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida yog'ingarchilik kutilmaydi. Havo harorati kunduzi 28-33 darajagacha ko'tariladi. Xuddi shunday ob-havo Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham saqlanib, kunduzgi harorat 35 darajagacha yetishi mumkin.
Toshkent viloyati, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida asosan quruq ob-havo kuzatiladi. Faqat Toshkent viloyatining ayrim tumanlarida kunning ikkinchi yarmida qisqa muddatli yomg'ir va momaqaldiroq bo'lishi ehtimoli bor. Harorat 28-33 daraja atrofida bo'ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida eng issiq ob-havo saqlanib qoladi. Bu hududlarda kunduzi havo harorati 33-38 darajagacha ko'tarilishi prognoz qilingan.
Farg'ona vodiysi viloyatlari – Andijon, Namangan va Farg'onada kunning ikkinchi yarmida ayrim joylarda qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Harorat kunduzi 28-33 daraja atrofida bo'ladi.
Respublikaning tog'oldi va tog'li hududlarida esa vaqt-vaqti bilan yomg'ir yog'ishi, momaqaldiroq bo'lishi kutilmoqda. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 18-23 daraja bo'ladi. Shu bilan birga, ushbu hududlarda sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi xavfi saqlanib qolmoqda.
Sinoptiklar 4-5 iyun kunlari tog'oldi va tog'li hududlarda istiqomat qiluvchi aholi hamda dam oluvchilarni ehtiyotkor bo'lishga chaqirdi. Sel kelishi mumkin bo'lgan hududlarda xavfsizlik choralariga qat'iy amal qilish tavsiya etilgan.
O'zgidromet ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatning aksariyat hududlarida sharqiy yo'nalishdagi shamol tezligi 7-12 metr/soniyagacha yetishi, ayrim joylarda esa chang-to'zonlar kuzatilishi mumkin.

This was reported in the weather forecast data announced by Uzgidromet for June 5.
It has been reported that the weather in Tashkent city will be changeable, with brief rain and thunderstorms possible in the second half of the day. The temperature will be around 17-19 degrees at night and 30-32 degrees during the day. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 meters per second, and may increase to 10-12 meters per second in some areas, with dust storms possible.
No precipitation is expected in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region. The air temperature during the day will rise to 28-33 degrees. Similar weather will persist in Bukhara and Navoi regions, with daytime temperatures reaching up to 35 degrees.
In Tashkent region, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, mostly dry weather is expected. Only in some districts of Tashkent region, brief rain and thunderstorms are possible in the second half of the day. The temperature will be around 28-33 degrees.
The hottest weather will persist in Kashkadarya and Surkhandarya regions. In these areas, daytime air temperatures are forecast to rise to 33-38 degrees.
In the Fergana Valley regions – Andijan, Namangan, and Fergana – brief rain and thunderstorms may occur in some places during the second half of the day. The temperature during the day will be around 28-33 degrees.
In the foothill and mountainous areas of the republic, intermittent rain and thunderstorms are expected. The temperature will be 10-15 degrees at night and 18-23 degrees during the day. At the same time, the risk of mudflows and floods remains in these areas.
Synoptic forecasters have urged residents and vacationers in foothill and mountainous areas to be cautious on June 4-5. It is recommended to strictly adhere to safety measures in areas prone to mudflows.
According to Uzhydromet data, in most regions of the country, the easterly wind speed may reach 7-12 meters per second, and dust storms may occur in some places.