Sun'iy intellekt yordamida yaratilgan ilk vaksina sinovdan o'tkazildi
AQShda olimlar sun’iy intellekt yordamida ishlab chiqilgan dunyodagi ilk vaksinani klinik sinovdan o‘tkazdi. Bu haqda BBC ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, mutaxassislar ushbu vaksinani yaratish uchun sun’iy intellektdan foydalangan. Shuningdek, viruslarning turli variantlariga qarshi samarali bo‘lishi mumkin bo‘lgan oqsil tuzilmalarini tahlil qilgan holda mazkur vaksina dizaynini ishlab chiqqan.
Loyiha mualliflarining aytishicha, texnologiya an’anaviy tadqiqotlar uchun zarur bo‘ladigan vaqtni bir necha yilga qisqartirishi mumkin. Bu esa pandemiyalar va tez tarqaluvchi yuqumli kasalliklarga qarshi kurashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Hozircha vaksina insonlarda xavfsizlik va samaradorlik nuqtai nazaridan sinovdan o‘tkazilmoqda. Dastlabki natijalar ijobiy bo‘lsa, tadqiqotchilar texnologiyadan gripp, COVID-19 va boshqa kasalliklarga qarshi yangi avlod vaksinalarini yaratishda foydalanishni rejalashtirmoqda.

The first vaccine created with the help of artificial intelligence has been tested
In the United States, scientists have conducted a clinical trial of the world's first vaccine developed using artificial intelligence. This was reported by BBC.
It is noted that specialists used artificial intelligence to create this vaccine. They also analyzed protein structures that could be effective against various variants of viruses and developed the design of this vaccine.
According to the project authors, the technology could reduce the time required for traditional research by several years. This is of great importance in the fight against pandemics and rapidly spreading infectious diseases.
Currently, the vaccine is being tested in humans for safety and efficacy. If the initial results are positive, the researchers plan to use the technology to create a new generation of vaccines against influenza, COVID-19, and other diseases.