Oʻzbekistonda dam olish kunlari iliq va quruq ob-havo kutilmoqda
Joriy yilning 18–19 aprel kunlari O‘zbekistonning aksariyat hududlarida quruq va iliq ob-havo kuzatiladi.
Unga ko‘ra, shanba va yakshanba kunlari respublikaning ko‘plab hududlarida yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib turadi. Faqat Toshkent, Samarqand, Jizzax hamda Sirdaryo viloyatlarining ayrim joylarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, ayrim hududlarda esa momaqaldiroq kuzatilishi mumkin.
Dam olish kunlari harorat asta-sekin ko‘tarilib boradi. Yakshanba kuni kunduzgi harorat 20–25 daraja atrofida, janubiy hududlarda esa 26–28 darajagacha etadi.
Poytaxt Toshkent shahrida ham dam olish kunlari davomida ayrim paytlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor. Shanba kuni havo harorati 19–21 daraja, yakshanba kuni esa 21–23 daraja atrofida bo‘ladi.
Avvalroq O‘zgidromet 18–23 aprel kunlari kutilyan yomg‘irlar sababli respublika tog‘oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirgan edi.

On April 18–19 of this year, dry and warm weather will be observed in most areas of Uzbekistan.
According to it, on Saturday and Sunday, weather without precipitation will persist in many areas of the republic. Only in some places of the Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Sirdaryo regions, short-term rain is possible, and in some areas, thunderstorms may be observed.
During the holidays, the temperature will gradually rise. On Sunday, the daytime temperature will be around 20–25 degrees, and in the southern regions it will reach 26–28 degrees.
In the capital city of Tashkent, there is also a possibility of short-term rain at times during the holidays. On Saturday, the air temperature will be around 19–21 degrees, and on Sunday, around 21–23 degrees.
Earlier, Uzhydromet had warned that due to expected rains on April 18–23, mudflows and floods could occur in the foothill and mountainous areas of the republic.