Kema bortida minglab harbiy xizmatchilar va o'nlab zamonaviy qiruvchi samolyotlar joylashgan. OAV ma'lumotlariga ko'ra, mazkur avianosets va uni kuzatayotgan zarba guruhi AQSh prezidenti Donald Trump ixtiyoridagi harbiy kuchni Eron yaqinida sezilarli darajada oshiradi.
Hozircha kemaga berilgan aniq buyruqlar ochiqlanmagan. Manbalarga ko'ra, zarurat tug'ilganda harbiylar tezkor zarba berishga tayyor. Shu bilan birga, Pentagonda Eronga nisbatan ehtimoliy yangi harbiy rejalar ishlab chiqilayotgani aytilmoqda.
Avianosets Arab dengiziga yo'l olar ekan, xavfsizlik sabab Afrikaning janubi orqali harakatlangan. AQSh qo'mondonligi Yaman husiylari tomonidan ehtimoliy hujumlardan xavotir bildirgan.
Avvalroq USS Abraham Lincoln va USS Gerald R. Ford avianosetslari ham mintaqada joylashtirilgani xabar qilingan edi.

The USS George H.W. Bush, a U.S. Nimitz-class aircraft carrier, has arrived in the Indian Ocean. This was reported by the U.S. military office.
The ship carries thousands of military personnel and dozens of modern fighter jets. According to media reports, this aircraft carrier and its accompanying strike group will significantly increase the military power at the disposal of U.S. President Donald Trump near Iran.
Specific orders given to the ship have not yet been disclosed. According to sources, the military is ready to deliver a swift strike if necessary. Meanwhile, it is reported that the Pentagon is developing potential new military plans against Iran.
As the aircraft carrier heads to the Arabian Sea, it traveled around the southern coast of Africa for security reasons. The U.S. command has expressed concern about possible attacks by Yemen's Houthis.
Earlier, it was reported that the USS Abraham Lincoln and USS Gerald R. Ford aircraft carriers were also deployed in the region.