Unga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 22–23 iyulda 30–35 daraja, 24–25 iyulda 32–37 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 22–24 iyulda 32–37 daraja, 25 iyulda 34–39 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Jizzax, Samarqand, Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 22–23 iyulda 30–35 daraja, 24–25 iyulda 32–37 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, 22 iyulda ba’zi joylarda 13–18 m/s gacha kuchayadi, ba’zida 20–22 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22 iyulda 24–29 daraja, 23–25 iyulda 22–27 daraja, kunduzi 22–23 iyulda 34–39 daraja, 24–25 iyulda 35–40 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, 22 iyulda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. 23–25 iyulda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 22–23 iyulda 30–35 daraja, 24–25 iyulda 32–37 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.

According to this, in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature at night will be 20–25 degrees, during the day on July 22–23 it will be 30–35 degrees, on July 24–25 it will be 32–37 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature at night will be 20–25 degrees, during the day on July 22–24 it will be 32–37 degrees, on July 25 it will be 34–39 degrees.
In Tashkent, Jizzakh, Samarkand, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature at night will be 20–25 degrees, during the day on July 22–23 it will be 30–35 degrees, on July 24–25 it will be 32–37 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s, on July 22 it may strengthen to 13–18 m/s in some places, occasionally reaching 20–22 m/s, and may be accompanied by dust storms in some areas. The temperature at night on July 22 will be 24–29 degrees, on July 23–25 it will be 22–27 degrees, during the day on July 22–23 it will be 34–39 degrees, on July 24–25 it will be 35–40 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, on July 22 there will be brief rain, possibly with thunderstorms. On July 23–25, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s. The temperature at night will be 20–25 degrees, during the day on July 22–23 it will be 30–35 degrees, on July 24–25 it will be 32–37 degrees.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some places, brief rain is possible in some areas, possibly with thunderstorms.
The wind will blow from the east at a speed of 7–12 m/s, and may strengthen to 13–18 m/s in some places. The temperature at night will be 12–17 degrees, during the day on July 22–23 it will be 20–25 degrees, on July 24–25 it will be 23–28 degrees.