2025 yilda Markaziy Osiyo turizm sohasining iqtisodiyotga qo‘shgan hissasi o‘sishi bo‘yicha dunyoda eng yuqori natijani qayd etdi. Bu haqda Jahon sayyohlik va turizm kengashi (WTTC) hisobotida ma’lum qilindi.
Hisobotga ko‘ra, o‘tgan yili turizmning Markaziy Osiyo iqtisodiyotiga qo‘shgan hissasi 20,1 milliard dollarga etgan. Bu mintaqaning yalpi ichki mahsulotining 4,3 foizini tashkil qiladi. 2019 yilda bu ko‘rsatkich 15,8 milliard dollar bo‘lgan.
2025 yilning o‘zida turizm sohasining iqtisodiyotdagi ulushi 17,7 foizga oshgan. Bu Shimoliy-sharqiy Osiyodagi 8,7 foizlik va Janubi-sharqiy Osiyodagi 7,6 foizlik o‘sishdan yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
WTTC ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda Markaziy Osiyoga kelgan xorijiy sayyohlar xarajatlari 26,4 foizga ko‘paygan. Turizm sohasiga kiritilgan sarmoyalar 12,4 foizga, sohada band bo‘lganlar soni esa 9,5 foizga oshgan.
Ayni paytda mintaqada turizm sohasida 1,7 million kishi mehnat qilmoqda. Bu har 17 ta ish o‘rnidan biri turizm sohasiga to‘g‘ri kelishini anglatadi.
2025 yilda sayyohlar Markaziy Osiyo bo‘ylab jami 15,4 milliard dollar sarflagan. Shundan 9,9 milliard dollar xorijiy, 5,5 milliard dollar mahalliy sayyohlar hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Hisobotda qayd etilishicha, Markaziy Osiyo aholisi xorijiy safarlar uchun eng ko‘p O‘zbekistonni tanlagan. Mintaqa aholisining xorijga qilgan barcha sayohatlarining 25 foizi O‘zbekiston hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston (23 foiz), Qirg‘iziston (18 foiz), Rossiya (16 foiz) va Turkiya (6 foiz) qayd etilgan.
Mutaxassislar Markaziy Osiyoda turizmning o‘sishini tarixiy shaharlarga qiziqish ortishi, tog‘ va ekologik turizm rivojlanishi, aviaqatnovlar kengayishi hamda viza tartiblarining yengillashtirilishi bilan izohlamoqda.
Prognozlarga ko‘ra, 2026 yilda turizmning Markaziy Osiyo iqtisodiyotiga qo‘shgan hissasi 21,7 milliard dollarga yetishi mumkin.

In 2025, Central Asia recorded the world's highest result in terms of the growth of the tourism sector's contribution to the economy. This was reported in the World Travel and Tourism Council (WTTC) report.
According to the report, last year the tourism sector's contribution to the Central Asian economy reached $20.1 billion. This accounts for 4.3% of the region's gross domestic product. In 2019, this figure was $15.8 billion.
In 2025 itself, the share of the tourism sector in the economy increased by 17.7%. This is higher than the growth rates of 8.7% in North-East Asia and 7.6% in South-East Asia.
According to WTTC data, in 2025 the spending of foreign tourists arriving in Central Asia increased by 26.4%. Investments in the tourism sector increased by 12.4%, and the number of people employed in the sector increased by 9.5%.
Currently, 1.7 million people work in the tourism sector in the region. This means that one out of every 17 jobs is in the tourism sector.
In 2025, tourists spent a total of $15.4 billion across Central Asia. Of this, $9.9 billion came from foreign tourists and $5.5 billion from domestic tourists.
The report notes that Central Asian residents most often chose Uzbekistan for foreign trips. Uzbekistan accounted for 25% of all trips made by the region's residents abroad.
Next were Kazakhstan (23%), Kyrgyzstan (18%), Russia (16%), and Turkey (6%).
Experts explain the growth of tourism in Central Asia by the increasing interest in historical cities, the development of mountain and ecological tourism, the expansion of air routes, and the easing of visa procedures.
According to forecasts, by 2026 the tourism sector's contribution to the Central Asian economy could reach $21.7 billion.