Украина орқали бир нечта Европа давлатларига Россия табиий газининг экспорти тўхтатилди.
Украина давом этаётган ҳарбий можаролар сабаб ушбу беш йиллик транзит келишувини янгиламаслиги ҳақида олдиндан огоҳлантирган эди.
Биз Россия газининг транзитини тўхтатдик. Бу тарихий воқеа. Россия ўз бозорларини йўқотмоқда ва молиявий зарар кўради. Европа Россия газидан воз кечиш қарорини аллақачон қабул қилган, деди Украина энергетика вазири Герман Галушченко ўз баёнотида.
Россиянинг “Газпром” компанияси Москва вақти билан тонги 8:00 дан (05:00 GMТ) бошлаб Европага газ экспорти транзит келишувининг муддати тугаши сабаб тўхтатилганини маълум қилди.
Украина томони ушбу келишувларни янгилашдан қатъиян бош тортгани сабабли 1 январдан “Газпром” Украина ҳудуди орқали транзит учун техник ва ҳуқуқий имкониятдан маҳрум бўлди, дейилади “Газпром”нинг Telegram’даги баёнотида.
Украина Россия газини ўз ҳудуди орқали Словакия, Молдова ва Венгрия каби бир нечта Европа давлатларига етказиб берарди.
Словакия бош вазири Роберт Фико Киевга нисбатан Европа иттифоқининг ёрдамини танқид қилиб келган сиёсатчи, ўтган ҳафта газ оқими тўхтатилишини олдиндан билиб, Москва сафарида Путин билан учрашди.
Жума куни Фико ҳукумати Украинага қарши чора сифатида электр қуввати захирасини етказиб берилишини тўхтатишни кўриб чиқишини айтди.
“Украина президентининг бир томонлама қарорини қабул қилиш мутлақо иррационал ва нотўғри,” деди Фико Брюсселга йўллаган хатида. У қийин иқтисодий шароитда бу қарор катта молиявий зарар келтириши ҳақида огоҳлантирди.
Вазият Украина билан чегарадош Молдова учун энг оғир, чунки у ички масалаларда Россия қўллаб-қувватлаётган айрим гуруҳлар билан юзлашмоқда. Украина газ транзити тўхтатилишини тахмин қилиб, Молдова аввалроқ 60 кунлик фавқулодда ҳолат эълон қилган эди.
2022 йилда Украинадаги ҳарбий можаролар бошлангандан кейин Европа Иттифоқи Россия энергиясига қарамликни камайтириш учун муқобил манбаларни қидиришга киришган эди.
Россия ҳануз Қора денгиз тубидаги TurkStream газ қувури орқали газ экспорт қилишни давом эттирмоқда.
Словакия каби Москва билан яхши муносабатларни сақлаб келаётган Венгрия ўзининг Россия газининг асосий қисмини Қора денгиз қувури орқали олади, шунинг учун Украина қарори деярли таъсир қилмайди.

Kyiv refused to renew the expired transit agreement.
Ukraine had previously warned that it would not renew this five-year transit agreement due to the ongoing military conflicts.
We have stopped the transit of Russian gas. This is a historical event. Russia is losing its markets and suffering financial damage. Europe has already decided to abandon Russian gas, said Ukrainian Energy Minister German Galushchenko in his statement.
Russia’s “Gazprom” company announced that the export of gas to Europe was halted starting from 8:00 Moscow time (05:00 GMT) due to the expiration of the transit agreement.
Due to the Ukrainian side’s categorical refusal to renew these agreements, from January 1st, “Gazprom” has been deprived of the technical and legal capability to transit through Ukraine, according to “Gazprom”'s statement on Telegram.
Ukraine used to deliver Russian gas through its territory to several European countries such as Slovakia, Moldova, and Hungary.
Slovak Prime Minister Robert Fico, a politician who has critiqued the European Union's support for Kyiv, knew in advance about the cessation of the gas flow last week during his visit to Moscow where he met with Putin.
On Friday, the Fico government considered halting the supply of electricity reserves to Ukraine as a measure against it.
“Accepting Ukraine President's unilateral decision is absolutely irrational and wrong,” said Fico in a letter to Brussels. He warned that this decision would cause great financial harm in a difficult economic situation.
The situation is most severe for Moldova, bordering Ukraine, as it faces groups supported by Russia on domestic issues. Anticipating the halt of Ukraine's gas transit, Moldova had previously declared a 60-day state of emergency.
Following the outbreak of military conflicts in Ukraine in 2022, the European Union had begun seeking alternative sources to reduce dependence on Russian energy.
Russia continues to export gas through the TurkStream pipeline under the Black Sea.
Hungary, which maintains good relations with Moscow like Slovakia, receives most of its Russian gas through the Black Sea pipeline, thus Ukraine's decision hardly affects it.