Fergani Space компаниясининг биринчи сунъий йўлдоши космосга учирилди. Ушбу қурилмага буюк астроном, математик ва географ олим — Аҳмад Фарғоний шарафига Fergani номи берилди. Бу ҳақда Ислом цивилизацияси маркази Ахборот хизмати хабар қилмоқда.
Fergani Space компаниясининг FGN-100-d1 деб номланган биринчи сунъий йўлдоши SpaceX компаниясига тегишли Falcon 9 ракета-ташувчиси орқали АҚШнинг Ванденберг базасидан космосга муваффақиятли учирилди. Мазкур компания раҳбари ва Baykar компанияси бошқарув кенгаши раиси Сельчук Байрактар ҳисобланади.
FGN-100-d1 йўлдоши Falcon 9 ракетаси орқали Transporter-12 миссияси доирасида учирилди. Ушбу миссияда 131 та фойдали юк, жумладан, парвозни онлайн узатувчи восита, микросунъий йўлдошлар ва орбитадаги транспорт воситалари космосга етказилди.
Fergani Space компанияси ўзининг инноватив ва оригинал технологиялари орқали космик транспорт ҳамда паст орбитали йўлдош хизматлари соҳасида барқарор ва иқтисодий жиҳатдан самарали ечимларни тақдим этишни мақсад қилган.

The first satellite of Fergani Space company was launched into space launched. This device was named Fergani in honor of the great astronomer, mathematician, and geographer scientist — Ahmad Al-Farghani. The Center for Islamic Civilization Information Service reports about this. announced.
The first satellite of Fergani Space company, named FGN-100-d1, was successfully launched into space from the Vandenberg base in the USA through the Falcon 9 rocket carrier owned by SpaceX company. The head of this company and the chairman of the board of directors of Baykar company is considered to be Selcuk Bayraktar.
The FGN-100-d1 satellite was launched through the Falcon 9 rocket as part of the Transporter-12 mission. This mission delivered 131 payloads into space, including online broadcasting devices, microsatellites, and orbital transport vehicles.
Fergani Space company aims to provide stable and economically efficient solutions in the field of space transport and low-orbit satellite services through its innovative and original technologies.