Японияда кекса аёллар атайлаб қамоққа тушишга уринмоқда
Кекса ва ёлғиз аёллар қашшоқликдан қутулиш учун атайлаб майда жиноят содир этиб, қамоқхонага тушишга уринмоқда.
'Японияда кекса аёллар атайлаб қамоққа тушишга уринмоқда'ning rasmi
Япониянинг энг катта аёллар қамоқхонасида маҳкумларнинг ёши каттариб бораётгани бўлиши сўнгги йилларда жиддий ижтимоий муаммога айланди. CNN хабарига кўра, мамлакатдаги аёллар қамоқхоналарида 65 ёшдан ошган маҳкумлар сони сезиларли даражада ошган, бу мамлакатнинг умумий демографик ўзгаришлари билан боғлиқ.
Ёши катта маҳкумларнинг асосий қисми жиноят содир этишга мажбур бўлган аёллар бўлиб, уларнинг аксарияти ижтимоий иҳоталаниш, молиявий қийинчиликлар ва ёлғизлик туфайли қамоққа тушган. Улар орасида майда ўғирликлар содир этган ёлғиз аёллар кўпчиликни ташкил қилади.
Энг аянчлиси, Японияда кекса ва ёлғиз аёллар қашшоқликдан қутулиш учун атайлаб майда жиноят содир этиб, қамоқхонага тушишга уринмоқда. Бу ерда текин ётоқ жой, уч маҳал овқат ва тиббий парвариш таъминланиши, энг муҳими, одамлар орасида, ёлғизликдан қийналмай умргузаронлик қилиш кексаларни шунга мажбур қилмоқда.
Маълумотларга кўра, Японияда ёлғиз қолаётган ва турли ижтимоий қийинчиликларга дуч келаётган кексалар сони ортиб боряпти. Бу нафақат жамиятдаги ёлғизлик муаммосини, балки пенсия тизимидаги етишмовчиликларни ҳам очиб бермоқда. Қамоқхоналардаги кексаларга тиббий ёрдам кўрсатиш, уларнинг руҳий ҳолатини назорат қилиш каби чоралар ҳукумат учун қўшимча харажатлар талаб қилади.
Токио университети профессори Миёко Хаяшининг фикрича, бу тенденция нафақат қонунбузарликка қарши кураш, балки кексаларни қўллаб-қувватлаш тизимини кучайтиришни ҳам талаб этади. Унинг айтишича, кексаларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашувчи дастурлар яратилиши зарур.
Японияда ёши катта аҳолининг жадал ўсиши нафақат иқтисодий, балки ижтимоий тизимларни ҳам жиддий ўзгаришларга мажбур қилмоқда. Мамлакатдаги демографик таназзул ижтимоий хавфларга сабаб бўлиши мумкин, деб таъкидлайди экспертлар.
Бу ҳолат Япониядаги демографик вазият ва унинг жамиятга кўрсатаётган таъсирини янада чуқур ўрганишни талаб қилмоқда.

In Japan, elderly women are deliberately trying to get incarcerated.
Elderly women and single women are deliberately committing petty crimes in an attempt to escape poverty by getting into prison.
Image of 'In Japan, elderly women are deliberately trying to get incarcerated.'
Japan's largest women's prison is facing a serious social problem in recent years due to the aging population of its inmates, according to a report by CNN, link, the number of prisoners over the age of 65 in women's prisons in the country has significantly increased, which is related to the country's overall demographic changes.
The majority of the elderly inmates were forced to commit crimes, with most of them being incarcerated due to social isolation, financial difficulties, and loneliness. Among them, there are many lone women who committed petty theft.
The most distressing fact is that in Japan, elderly and lonely women are deliberately committing petty crimes to escape poverty and get into prison. Here, the provision of free lodging, three meals a day, and medical care, and most importantly, the opportunity to live among people and avoid loneliness are compelling these seniors to take such drastic measures.
According to information, the number of elderly people left alone and facing various social difficulties is increasing in Japan. This not only reveals the problem of loneliness in society but also exposes the deficiencies in the pension system. Providing medical assistance to the elderly in prisons and monitoring their mental state requires additional expenses for the government.
According to Professor Miyoko Hayashi from the University of Tokyo, this trend requires not only fighting against crime but also strengthening the support system for the elderly. She says that it is necessary to create programs that help with the social integration of the elderly.
The rapid aging of Japan's population is forcing not only economic but also social systems to undergo significant changes. Experts emphasize that the demographic decline in the country could lead to social risks.