ChatGPT ношири OpenAI миллардер Илон Маск қўлига ўтиши мумкин
Маск сунъий интеллект гиганти OpenAI’ни сотиб олишни режалаштирмоқда. Reuters ахборот агентлигининг хабар қилишича, Илон компанияни open source тамойилига ўтказиб, бутун инсониятга фойда келтирадиган нейротармоқлар яратишни ваъда қилмоқда.
Илон Маск бошчилигидаги инвесторлар гуруҳи OpenAI нинг назоратини қўлга киритиш мақсадида 97,4 миллиард долларлик таклиф билан чиқди. Бу ҳаракат Маск ва OpenAI бош директори Сэм Альтман ўртасидаги мавжуд зиддиятларни янада кучайтириши мумкин.
Маск OpenAI ни 2015 йилда Альтман билан биргаликда нодавлат нотижорат ташкилот сифатида асос солган, аммо компаниянинг ривожланишидан аввалроқ уни тарк этган эди. 2023 йилда у рақобатчи xAI сунъий интеллект стартапини ташкил қилди.
OpenAI ҳозирда нодавлат нотижорат ташкилотидан тижорат мақсадли компанияга айланишни режалаштирмоқда, бу эса сунъий интеллект моделларини ривожлантириш учун зарур капитални жалб қилишга қаратилган. Маск эса бу ўзгаришларга қарши чиқиб, OpenAI ни аввалги очиқ манбали ва хавфсизликка йўналтирилган ташкилот сифатида сақлаб қолишни истамоқда.
Сэм Альтман Маскнинг таклифига жавобан, "Йўқ, раҳмат, аммо агар хоҳласангиз, биз Twitter'ни 9,74 миллиард долларга сотиб оламиз", деб ёзди. Бу билан у Маскнинг 2022 йилда Twitter'ни сотиб олишини эсга олди.
Албатта бу ҳазил баёот, чунки якуний қарорни OpenAI директорлар кенгаши қабул қилади.
Шундай бўлсада, Маскнинг таклифи OpenAI нинг тижорат мақсадли компанияга айланиш жараёнини мураккаблаштириши мумкин. Айрим таҳлилчиларнинг фикрича, бу таклиф OpenAI нинг келажакдаги молиялаштириш жараёнларига таъсир қилиши мумкин.
Маск аввалроқ OpenAI ва Альтманга қарши судга мурожаат қилиб, уларни сунъий интеллектни ривожлантиришда жамоат манфаатларидан кўра фойдани устун қўйганликда айблаган эди. У OpenAI ни тижорат мақсадли компанияга айланишини тўхтатишни талаб қилган.
Бу воқеалар Маск ва Альтман ўртасидаги сунъий интеллект соҳасидаги рақобат ва қарама-қаршиликларни янада кучайтирмоқда.

ChatGPT, developed by OpenAI, could fall into the hands of billionaire Elon Musk.
Musk is planning to acquire the artificial intelligence giant OpenAI. According to Reuters news agency, Elon promises to shift the company to an open source principle and create neural networks that will benefit all of humanity .
A group of investors led by Elon Musk has made a bid of 97.4 billion dollars to gain control of OpenAI. This move could further intensify the existing conflicts between Musk and OpenAI CEO Sam Altman.
Musk co-founded OpenAI as a non-profit organization with Altman in 2015 but left before its rapid development. In 2023, he established a competing artificial intelligence startup, xAI.
OpenAI is currently planning to transition from a non-profit organization to a commercial company, aimed at attracting the necessary capital for the development of artificial intelligence models. Musk, however, opposes these changes, wanting to maintain OpenAI as an open-source and security-focused organization.
In response to Musk's offer, Sam Altman wrote, "No, thank you, but if you want, we can sell you Twitter for 9.74 billion dollars." This recalls Musk's acquisition of Twitter in 2022.
Of course, this statement is a joke, as the final decision will be made by the OpenAI board of directors.
However, Musk's offer could complicate OpenAI's transition process into a commercial company. According to some analysts, this offer might affect OpenAI's future financing processes.
Previously, Musk had sued OpenAI and Altman, accusing them of prioritizing profit over public interest in the development of artificial intelligence. He has demanded a halt to OpenAI's transition into a commercial company.
This situation intensifies the competition and contradictions between Musk and Altman in the field of artificial intelligence.