Аномал иссиқ туфайли поездлар тезлиги чекланади
Ҳарорат кўтарилиши оқибатида ерусти темирйўлларининг рельслари ҳамда уларнинг пўлат қисмларида ҳарорат жуда юқори бўлиши инобатга олинган.
'Аномал иссиқ туфайли поездлар тезлиги чекланади'ning rasmi
Ўзбекистонда кузатилаётган кескин иссиқ об-ҳаво туфайли йўловчи поездларининг тезлиги чекланади. Бу ҳақда “Ўзтемирйўлйўловчи” АЖ матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, ҳарорат кўтарилиши оқибатида ерусти темирйўлларининг рельслари ҳамда уларнинг пўлат қисмларида ҳарорат жуда юқори бўлишини инобатга олиб, йўловчилар ва поездлар ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида поездлар ҳаракат тезлигига чекловлар ўрнатилади.
Ҳаракат тезлигига чекловлар ўрнатилган поездлар совитиш тизимининг ишлаш қуввати пасаяди. Шунингдек, тезлигига чекловлар ўрнатилган поездлар ҳаракат жадвалида кўрсатилган вақтдан кечроқ манзилга етиб бориши мумкин.
“Ўзтемирйўлйўловчи” АЖ ўз мижозларидан аномал иссиқлик туфайли юзага келиши мумкин бўлган ноқулайликлар учун узр сўрайди”, дейилади хабарда.

Due to the extreme hot weather observed in Uzbekistan, the speed of passenger trains will be limited. This was reported by the press service of "Uzbekistan Railways".
It is noted that considering the temperature increase causing the rails and their steel parts of the surface railways to become very hot, restrictions will be placed on the speed of trains to ensure the safety of passengers and train movement.
The cooling system's capacity of trains with speed restrictions may decrease. Also, trains with speed restrictions may arrive at their destination later than the time indicated in the schedule.
"Uzbekistan Railways" apologizes to its customers for the inconvenience that may arise due to the abnormal heat," the report says.