Zamon.uz нинг “Reuters” агентлигига таяниб хабар қилишича, Хитой автосаноати ҳукумат томонидан қўллаб-қувватланадиган “кулранг бозор” орқали автомобиль савдосини сунъий ошириб келмоқда. Ушбу амалиётда заводдан чиққан “ноль километрли” автомобиллар рўйхатдан ўтказилиб, кейин ишлатилган сифатида экспорт қилинади — жумладан Ўзбекистон бозорига ҳам экспорт қилинмоқда.
Маълумотларга кўра, Хитойда ишлаб чиқарилган янги автомобиллар мажбурий рўйхатдан ўтказилиб, дарҳол хорижий давлатларга “ишлатилган” сифатида юборилади. Бу орқали автомобиль ишлаб чиқарувчилар ички бозордан халос бўлади ва солиқ ҳамда экспорт кўрсаткичларини оширади. Реутерс суҳбатга асосланган таҳлилида, бу амалиёт “нархлар уруши” натижасида активлашганини таъкидлайди.
АҚШдаги Sino Auto Insights консалтинг компанияси асосчиси Ту Ле шундай дейди: “Нархлар уруши натижасида компаниялар ҳар қандай йўл билан сотувни қайд этишга мажбур бўлмоқда”.
Шунингдек, Хитойдаги ҳудудий ҳукуматлар — Гуангдонг, Сичуан бу амалиётни давлат даражасида рағбатлантиради: улар экспорт лицензияларини тезлаштиради, солиқ имтиёзлари беради ва инфратузилмага сармоя киритади.
Греат Валл Мотор раҳбари маил орқали бундай савдони танқид қилган. “People's Daily” газетаси ҳам бу амалиётни нарх урушини кучайтирувчи ва ички бозорда тартибсизликка олиб келувчи омил деб атаган ва қатъий назоратни талаб қилган.
Экспорт қабул қилувчи мамлакатлар орасида Марказий Осиё, жумладан Ўзбекистон ва Россия ҳамда Яқин Шарқ мамлакатлари мавжуд. Жумладан, бу давлатлар бозорида “ноль километрли ишлатилган” автомобиллар сони сезиларли даражада ортмоқда.

China is selling new cars as "used" to Uzbekistan.
According to Zamon.uz, citing the “Reuters” agency, the Chinese auto industry has been artificially boosting car sales through a government-supported “grey market”. In this operation, cars that are “zero kilometers” fresh from the factory are registered, then exported as used — including to the market in Uzbekistan.
Reports indicate that newly manufactured cars in China are mandatorily registered and immediately sent to foreign countries as “used”. This allows car manufacturers to free up the domestic market and increase tax and export indicators. Reuters' analysis based on interviews emphasizes that this practice has been activated as a result of a “price war”.
Tu Le, the founder of the US-based Sino Auto Insights consulting firm, says: “As a result of the price war, companies are forced to find any means possible to record sales”.
Moreover, regional governments in China — Guangdong, Sichuan — encourage this practice at the state level: they expedite export licenses, grant tax benefits, and invest in infrastructure.
The head of Great Wall Motor has criticized such trade via email. The “People's Daily” newspaper also described this practice as a factor that intensifies the price war and leads to disorder in the domestic market, calling for strict control.
Among the recipient countries of exports are Central Asia, including Uzbekistan and Russia, as well as Middle Eastern countries. Notably, the market in these countries is significantly growing with the presence of “zero kilometer used” cars.