Маҳаллий оммавий ахборот воситаларига кўра, “Толибон” ҳукумати раҳбари Муҳаммад Ҳасан Охунд томонидан имзоланган фармонга асосан, эндиликда уй-жой қуриш учун маҳаллий масжид имомлари ва жамоат фаолларининг розилиги талаб этилади.
Қайд этилишича, бу қарор Кобулда ва бошқа ҳудудларда уй-жой танқислиги ҳамда ижара нархларининг кескин ошиши билан боғлиқ ҳолатларни тартибга солиш мақсадида қабул қилинган.
“Толибон” ушбу сиёсатни аҳолининг тезроқ ва осонроқ бошпанага эга бўлишига кўмаклашиш ва ўзбошимча қурилишларни тартибга солиш йўлидаги қадам деб атамоқда.

According to local mass media, based on a decree signed by the leader of the "Taliban" government, Muhammad Hassan Akhund, the consent of local mosque imams and community activists will now be required for housing construction.
It is noted that this decision was made to regulate situations related to the housing shortage and the sharp rise in rental prices in Kabul and other regions.
The "Taliban" describes this policy as a step towards helping the population obtain shelter more quickly and easily and regulating unauthorized construction.