“Тhe New York Times” ёзишича, Афғонистонда юз берган зилзила оқибатида вайроналар остида қолган ёки жароҳат олган кўплаб аёлларга ёрдам берилмаган.
Бунга сабаб сифатида “Толибон” қатъий риоя қиладиган маданий қоидалар — аёллар ва бегоналар ўртасидаги жисмоний алоқанинг тақиқланиши кўрсатилди.
Гувоҳларнинг айтишича, қутқарувчилар эркаклар ва болаларга ёрдам кўрсатган, бироқ аёлларни чиқармаган. Натижада, жароҳатланган ёки қон йўқотаётган айрим аёллар бошқа қишлоқлардан аёллар етиб келишини кутишга мажбур бўлган ва ҳаётдан кўз юмган.
“Толибон” бошқарувидаги Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот котиби Шараффат Заман ҳам аёл тиббиёт ходимлари етишмаслигини тан олган, аммо Кунар, Нангарҳор ва Лагман вилоятларида аёл шифокор ва ҳамширалар ёрдам кўрсатаётганини маълум қилган.
Маълумот учун, 1-сентабрга ўтар кечаси Афғонистонда 6,0 магнитудали зилзила қайд этилди. Кейинроқ 5,2 ва 4,7 магнитудали такрорий силкинишлар ҳам юз берди. Ҳодиса оқибатида 2,2 мингдан ортиқ одам ҳалок бўлган, 3,6 мингдан зиёди жароҳат олган.

According to The New York Times, many women who were trapped under the rubble or injured in the aftermath of the earthquake in Afghanistan did not receive help.
Cultural rules strictly observed by the Taliban—the prohibition of physical contact between women and strangers—were cited as the reason for this.
According to witnesses, rescuers provided aid to men and children but did not extract women. As a result, some injured women or those losing blood were forced to wait for women from other villages to arrive and died.
Sharafat Zaman, the press secretary of the Ministry of Health under Taliban management, acknowledged the shortage of female medical staff but stated that female doctors and nurses were providing aid in the Kunar, Nangarhar, and Laghman provinces.
For reference, a 6.0 magnitude earthquake was recorded in Afghanistan on the night of September 1. Later, aftershocks of 5.2 and 4.7 magnitude also occurred. As a result of the event, over 2.2 thousand people were killed and more than 3.6 thousand were injured.