“Толибон” ҳаракати раҳбари Ҳейбатуллоҳ Охундзода “ахлоқсизликнинг олдини олиш” мақсадида Афғонистоннинг Балх вилоятида оптик толали интернет хизматларини тақиқлаш тўғрисида қарор чиқарди. Бу ҳақда Zamon.uz хабар бермоқда.
Қайд этилишича, чекловлар оқибатида Балхдаги давлат идоралари, хусусий сектор ва турар-жойлар Wi-Фи тармоғидан узилган. Ҳозирда ҳудудда фақат мобил алоқа тармоқлари орқали интернетдан фойдаланиш мумкин.
Вилоят вакили эҳтиёжларни қондириш учун муқобил тармоқ ташкил этилиши режалаштирилаётганини билдирган. Бироқ чекловларнинг бошқа вилоятларга ҳам жорий этилиши масаласига аниқлик киритилмаган.
Шу билан бирга, Лондонда жойлашган Афғонистон халқаро нашри маълумотига кўра, Балхдан ташқари Қандаҳор, Урузгон, Ҳилманд ва Нимроз вилоятларида ҳам интернет хизматлари узилган.

The leader of the "Taliban" movement, Haibatullah Akhundzada, has issued a decision to ban fiber-optic internet services in Afghanistan's Balkh province with the aim of "preventing immorality." Zamon.uz reports on this.
It is noted that as a result of the restrictions, government agencies, the private sector, and residences in Balkh have been disconnected from the Wi-Fi network. Currently, it is only possible to use the internet via mobile networks in the area.
A provincial representative stated that the organization of an alternative network to meet the needs is being planned. However, no clarity was provided on the issue of whether the restrictions will also be applied to other provinces.
At the same time, according to information from the London-based Afghan International Publication, internet services have also been cut off in the provinces of Kandahar, Uruzgan, Helmand, and Nimroz, in addition to Balkh.