Тошкентда солиқ бош инспектори пора олганликда гумонланиб ушланди
Пойтахт Солиқ бошқармасининг бош инспектори 5 минг доллар пора олган пайтда ашёвий далиллар билан қўлга олинди. Унга нисбатан “пора олиш” моддаси билан жиноят иши қўзғатилди.
'Тошкентда солиқ бош инспектори пора олганликда гумонланиб ушланди'ning rasmi
Тошкент шаҳар жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек туман суда кўрилаётган иш доирасида Сурхондарёда рўйхатдан ўтган тўқимачилик МЧЖсига 8,7 млрд сўмлик қўшимча солиқ ҳисоблангани маълум бўлди. Суднинг қайта тафтиш ўтказиш ҳақидаги ажримидан кейин, мазкур жараённи олиб борган Солиқ аудити бўлими бош инспектори қўшимча солиқни бекор қилиб беришини айтган ҳолда МЧЖ вакилларидан 5 минг доллар олган.
Бироқ у ҳисобланган 8,7 млрд сўмни бекор қила олмаган. Шу боис олган пораси — 5 минг долларни МЧЖ вакилларига қайтариб бермоқчи бўлган пайтида Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланган.
Инспекторга нисбатан ЖКнинг 210-моддаси 2-қисми “в” банди (пора олиш) билан жиноят иши қўзғатилган ва “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

It became known that during the case being considered by the Mirzo Ulugbek district court on criminal cases of Tashkent city, an additional tax of 8.7 billion soums was assessed to a registered textile LLC in Surkhandarya. After the court's ruling to conduct a reinvestigation, the chief inspector of the Tax Audit department, who was conducting this process, took $5,000 from the LLC representatives, promising to cancel the additional tax.
However, he could not cancel the assessed 8.7 billion soums. For this reason, when he tried to return the bribe he had taken—$5,000—to the LLC representatives, he was caught red-handed by State Security Service officers with material evidence.
A criminal case has been initiated against the inspector under Part 2, paragraph "v" of Article 210 of the Criminal Code (bribe-taking), and the preventive measure of "detention" has been applied. Investigative actions are ongoing.