Ўзбекистон чегараларидан 600 яқин ҳайвонлар олиб ўтишга уринишган. Улар орасида нобуд бўлганлари ҳам бор
CITES CoP20 конференцияси доирасида асраш масаласи ҳақида гап келганда уларни контрабандаси ва ноқонуний чегаралардан олиб ўтиш ва сотиш каби муаммолар алоҳида муҳим аҳамиятга эга.
'Ўзбекистон чегараларидан 600  яқин ҳайвонлар олиб ўтишга уринишган. Улар орасида нобуд бўлганлари ҳам бор'ning rasmi
Охирги 3 йилда божхона органлари томонидан 40 га яқин ҳолатларда ёввойи ҳайвонлар ва ёввойи ўсимликларни божхона постлари орқали яширинча олиб ўтиш билан боғлиқ ҳолатлар аниқланган. Натижада 350 бошга яқин ёввойи қушлар, 600 бошга яқин турли ёввойи ҳайвонлар, 100 яқин ҳайвонлар шохлари, тери ва шу каби ашёлар ва янада ачинарлиси, 7,7 мингга яқин турли ёввойи ўсимлик, 10 минг донадан зиёд ҳашоратларни олиб ўтишга уриниш бўлган. Инобатга олиниши керак бўлгани кўпроқ олиб киришга бўлган ҳолатлар кўзга ташланади. "Республикага бутун дунё қизил китобига киритилган энг ноёб ҳайвонларни ҳам олиб киришга уринишларини гувоҳи бўлдик" - дейди Божхона қўмитаси ахборот хизмати раҳбари.
Ноёб ҳайвонлар ушланган заҳоти Божхона органлари томонидан Тошкент ҳайвонот боғига топширилади.
"Афсуски ҳайвонларни ноқонуний олиб киришда багажлар ичида, самолёт юкхонасида, мевалар орасига яшириб, йўл сумкаларига зичлаб жойлаб олиб киришга уринишлар бўлган. Бу ҳолатларни бемалол ҳайвонларга шафқатсизларча муомалада бўлиш дейиш мумкин. Ҳатто шундай олиб кирилиш оқибатида нобуд бўлган ҳайвонлар бор." - деб сўзларини якунлади Ҳусан Тангриев.
CITES CoP20 конференциясидан сўнг Божхона ва Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмиталари ўртасида ҳамкорлик янада кучайтирилади ва жараёнлар рақамлаштирилади.
Жамият Бугун 04:35
Бекободдаги “Фарҳод” чегара божхона постида қиймати 1 млрд сўмдан ошиқ дори воситаларининг ноқонуний олиб чиқилишига чек қўйилди.

In the last 3 years, customs authorities have identified nearly 40 cases related to the attempted smuggling of wild animals and plants through customs checkpoints. As a result, there were attempts to smuggle approximately 350 wild birds, about 600 various wild animals, nearly 100 animal horns, skins, and similar items, and even more regrettably, about 7.7 thousand various wild plants and over 10 thousand insects. It should be noted that many more cases of attempted import are detected. "We have witnessed attempts to bring even the rarest animals listed in the world's Red Book into the Republic," says the head of the information service of the Customs Committee.
The rare animals that are caught are handed over by the Customs authorities to the Tashkent Zoo.
"Unfortunately, there have been attempts to illegally import rare animals by hiding them inside luggage, in aircraft cargo holds, concealed among fruits, and tightly packed into travel bags. One can say that these situations represent a cruel treatment of the animals. There are even animals that have perished as a result of such importation," concluded Khusan Tangriyev.
Following the CITES CoP20 conference, cooperation between the Customs and the National Committee for Ecology and Climate Change will be further strengthened and processes will be digitalized.