Блогерларнинг қиёфаси қимор ўйинларини реклама қилиш учун сохталаштирилгани аниқланди
AI ёрдамида машҳур шахсларнинг овоз ва тасвирлари қалбакилаштирилган ҳолда ноқонуний қимор ўйинлари рекламасида қўллангани маълум бўлди.
'Блогерларнинг қиёфаси қимор ўйинларини реклама қилиш учун сохталаштирилгани аниқланди'ning rasmi
Сўнгги вақтларда сунъий интеллект ёрдамида яратилиб, ижтимоий тармоқларда тарқатилаётган дипфейклар, ёлғон хабарлар ва сохта видеолар сони ортиб бормоқда. Шу жумладан, фирибгарлар таниқли шахсларнинг овози ва қиёфасидан фойдаланиб, таваккалчиликка асосланган ўйинларга фуқароларни жалб қилишга уриняпти.
Қўмита мисол тариқасида сўз устаси Элмурод Хакназаров номидан тайёрланган, “Чикен Road” деб номланган қимор ўйини рекламаси тарқатилгани аниқланганини маълум қилди. Ўрганишларда Хакназаров бу реклама билан алоқаси йўқлигини, АИ ёрдамида унинг овози сохталаштирилганини билдирган ва фуқароларни бундай фирибгарликларга учмасликка чақирган.
Шунингдек, “дили.ме” саҳифаси блогери Д. Назаров ва “абдураҳмонмуфид” саҳифаси блогери А. Абдураҳмонов ҳам қимор ўйинларини реклама қилмаган — тарқатилган видеолар уларнинг иштирокисиз АИ орқали монтаж қилинган сохта контент экани қайд этилди.
Рақобат қўмитаси фуқаролардан машҳурлар қиёфаси ёки овози қўлланган шубҳали рекламалар, айниқса қонунда тақиқланган маҳсулотларга доир контентларга ишонмасликни сўради. Мазкур ҳолат юзасидан ҳуқуқий баҳо бериш учун тегишли маълумотлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилган.

It has been determined that the appearance of bloggers was fabricated to advertise gambling games.
It has been revealed that the voices and images of famous personalities have been illegally used in gambling advertisements with the help of AI.
Image of 'It has been determined that the appearance of bloggers was fabricated to advertise gambling games.'
Recently, the number of deepfakes, fake news, and fabricated videos being created with the help of artificial intelligence and distributed on social networks has been increasing. Among other things, fraudsters are attempting to lure citizens into gambling schemes based on chance by using the voices and appearances of well-known figures.
The Committee reported that an advertisement for a gambling game called "Chicken Road," prepared in the name of the wordsmith Elmurod Haknazarov, was identified as having been distributed. During the investigation, Haknazarov stated that he had no connection to this advertisement, that his voice had been fabricated using AI, and called on citizens not to fall for such scams.
It was also noted that blogger D. Nazarov from the "dili.me" page and blogger A. Abdurakhmanov from the "abdurakhmanmufid" page did not advertise gambling games either—the distributed videos were fabricated content edited using AI without their participation.
The Competition Committee asked citizens not to trust suspicious advertisements using the likeness or voice of celebrities, especially content related to products prohibited by law. Relevant information has been sent to law enforcement agencies for a legal assessment of this situation.