Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Кечаси ва эрталаб туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-2 даража совуқ, кундузи 9-11 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3-8 даража совуқ, кундузи 3-8 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3 даража совуқ-2 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушади. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 8-13 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушади. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража совуқ, кундузи 10-15 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушади. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 5-10 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларидаҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража совуқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.

Today, foggy and dry weather is observed.
According to forecasts, in Tashkent city the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible at night and in the morning. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 0-2 degrees cold, during the day 9-11 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 3-8 degrees cold, during the day 3-8 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 3 degrees cold to 2 degrees warm, during the day 8-13 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, Samarkand regions the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees cold to 3 degrees warm, during the day 8-13 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees cold, during the day 10-15 degrees warm.
In Andijan, Namangan, Fergana regions the weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog will fall in some places. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 2 degrees cold to 3 degrees warm, during the day 5-10 degrees warm.
In the mountainous areas of the Republicthe weather will be changeable, precipitation is not expected. Fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees cold, during the day 2-7 degrees warm.