Хитой компанияларига АҚШ ва Исроил киберхавфсизлик дастурларидан фойдаланиш тақиқланди
Хитой расмийлари мамлакат компанияларига АҚШ ва Исроилда ишлаб чиқарилган айрим киберхавфсизлик дастурларидан фойдаланишни тўхтатиш бўйича кўрсатма берди. Бу ҳақда масаладан хабардор манбаларга таяниб Reuters агентлиги хабар қилди.
Маълум қилинишича, қарор миллий хавфсизликка доир хавотирлар сабаб қабул қилинган. Пекин Ғарб разведка идоралари ушбу дастурлар орқали махфий маълумотларни қўлга киритиши мумкинлигидан хавотир билдирган.
Тақиқланган дастурлар орасида АҚШнинг VMware, Palo Alto Networks, Fortinet ҳамда Исроилнинг Check Point Software компанияси маҳсулотлари бор. Умуман олганда, рўйхатга АҚШ ва Исроилнинг ўнлаб технологик компаниялари киритилган.
Reuters’нинг қайд этишича, Хитой ҳукумати бу кўрсатмани айнан нечта компанияга юборгани ҳозирча маълум эмас. Интернет назорати идоралари ва саноат вазирлиги ушбу масала юзасидан изоҳ беришдан бош тортган.
Агентликка кўра, Пекин Ғарб технологияларини босқичма-босқич маҳаллий ишланмалар билан алмаштиришга интилмоқда. Бу қарорга АҚШ билан кучайиб бораётган савдо ва технологик рақобат ҳам таъсир кўрсатгани айтилмоқда.

Chinese authorities have instructed the country's companies to stop using certain cybersecurity software developed in the US and Israel. Reuters reported this, citing sources familiar with the matter.
It is reported that the decision was made due to concerns regarding national security. Beijing expressed concern that Western intelligence agencies could obtain confidential information through these programs.
The restricted software includes products from the US companies VMware, Palo Alto Networks, Fortinet, and Israel's Check Point Software. Overall, the list includes dozens of technology companies from the US and Israel.
According to Reuters, it is currently unknown exactly how many companies the Chinese government sent this instruction to. Internet control agencies and the Ministry of Industry have declined to comment on the matter.
According to the agency, Beijing is striving to gradually replace Western technologies with local developments. It is said that the growing trade and technological competition with the US also influenced this decision.