Трамп Канада билан кўприкни очишни тўхтатди
АҚШ собиқ президенти Дональд Трамп янги халқаро кўприкни очишни тўлиқ “компенсация” олмагунча тўхтатишини эълон қилди.
'Трамп Канада билан кўприкни очишни тўхтатди'ning rasmi
Трамп ўзининг Truth Social саҳифасида Канада ва АҚШни боғловчи янги автомобиль кўприги — Горди Хоу кўпригини очишни, Канада АҚШга берган барча ёрдамлар учун “тўлиқ компенсация” олмагунча тақиқлашини маълум қилди.
Кўприк Канаданинг Онтерио провинцияси билан АҚШнинг Мичиган штатини боғлайди. Лойиҳа 2018 йилдан бери қурилмоқда ва қиймати 6,4 миллиард Канада долларини ташкил қилган. Трампнинг айтишича, АҚШ лойиҳанинг камида ярим қисмига эгалик қилиши керак, музокаралар дарҳол бошланиши лозим.
Кўприк 2026 йил бошида синов ва тасдиқлашдан сўнг очилиши кутилаётган эди. Трампнинг чиқиши икки давлат ўртасидаги иқтисодий ва сиёсий муносабатларга янгича мураккаблик қўшди.

Trump stopped Canada from opening the bridge.
Former US President Donald Trump announced that he will completely halt the opening of the new international bridge until he receives "compensation."
Image of 'Trump stopped Canada from opening the bridge.'
On his Truth Social page, Trump announced that he would block the opening of the new automotive bridge connecting Canada and the US — the Gordie Howe Bridge — until Canada provides "full compensation" for all the aid it has received from the US.
The bridge connects Ontario, Canada, with Michigan, USA. The project has been under construction since 2018 and is valued at 6.4 billion Canadian dollars. According to Trump, the US should own at least half of the project, and negotiations must begin immediately.
The bridge was expected to open in early 2026 after testing and certification. Trump's statement has added a new layer of complexity to the economic and political relations between the two countries.