Илгиз Танташев бошқарган Франция — Парагвай баҳси кескин танқид қилинди
Ўзбекистонлик ФИФА ҳаками Илгиз Танташевнинг фаолияти қатор хорижий нашрлар ва футбол мутахассислари томонидан танқид қилинди.
'Илгиз Танташев бошқарган Франция — Парагвай баҳси кескин танқид қилинди'ning rasmi
Жаҳон чемпионати 1/8 финали доирасида ўтказилган Франция — Парагвай (1:0) учрашувини бошқарган ўзбекистонлик ФИФА ҳаками Илгиз Танташевнинг фаолияти қатор хорижий нашрлар ва футбол мутахассислари томонидан танқид қилинди.
Франциянинг L'Equipe нашри ҳамда Archivo VAR таҳлил портали ҳакамлар бригадаси ишини 10 баллик тизимда 1 баллга лойиқ деб баҳолади. Нашрлар фикрича, ҳакам ўйин назоратини қўлдан чиқарган ва бир қатор баҳсли вазиятларда тўғри қарор қабул қила олмаган.
Танқидчиларнинг таъкидлашича, Илгиз Танташев Парагвай футболчиларининг қатор қўпол қоидабузарликларига тегишлича чора кўрмаган, Килиан Мбаппе ва Франциянинг бошқа ўйинчиларига нисбатан ишлатилган фоллар учун карточка кўрсатмаган. Шунингдек, Франция фойдасига белгиланган пенальти ҳам фақат VAR аралашувидан кейин тайинланган.
Қайд этилишича, 1998 йилги жаҳон чемпионатидан буён илк бор Парагвай терма жамоаси мундиал ўйинини бирорта ҳам сариқ карточкасиз якунлади. Учрашув давомида парагвайликлар 13 марта, французлар эса 10 марта қоида бузган. Бироқ сариқ карточкаларнинг барчаси Франция футболчиларига кўрсатилган.
Баҳс давомида бир нечта тортишувли вазиятлар ҳам кузатилди. Айрим мутахассислар фикрича, Парагвай ярим ҳимоячиси Матиас Галарса Фонда икки марта огоҳлантиришдан қутулиб қолган. Майдонда футболчилар ўртасида икки марта оммавий тортишув ҳам юз берган.
Германиялик ҳакамлар бўйича эксперт Патрик Иттрих Илгиз Танташевнинг ишини "фалокатли" деб баҳолаган бўлса, собиқ футболчи Эдуард Мор ҳакам "ўйин ипини қўлдан чиқарганини" таъкидлади.

The performance of Uzbek FIFA referee Ilgiz Tantashev, who officiated the France vs. Paraguay (1:0) match in the Round of 16 of the World Cup, was criticized by a number of foreign publications and football experts.
France's L'Equipe and the Archivo VAR analysis portal rated the work of the refereeing team as 1 out of 10 points. According to the publications, the referee lost control of the game and failed to make the right decisions in a number of controversial situations.
Critics noted that Ilgiz Tantashev did not adequately punish a series of rough fouls by Paraguayan players and did not issue cards for fouls against Kylian Mbappé and other French players. Additionally, the penalty awarded in favor of France was only given after VAR intervention.
It was noted that for the first time since the 1998 World Cup, the Paraguay national team finished a World Cup match without a single yellow card. During the match, Paraguayans committed 13 fouls, while the French committed 10. However, all yellow cards were shown to French players.
Several controversial situations were also observed during the match. According to some experts, Paraguayan midfielder Matías Galarza Fonda escaped a second warning twice. There were also two mass confrontations between players on the field.
German refereeing expert Patrick Ittrich described Ilgiz Tantashev's work as "catastrophic," while former footballer Eduard Mor noted that the referee "lost the thread of the game."