Андижонда кўп қаватли уйда газ портлаши ортидан икки киши жароҳат олди
11 февраль куни соат 23:55 да Андижон шаҳридаги кўп қаватли уйларнинг бирида ҳаво-газ аралашмаси чақнади. Ҳодиса оқибатида икки фуқаро тан жароҳати олди.
Вилоят ФВБ маълумотига кўра, “Нодирабегим” МФЙ ҳудудидаги хонадонлардан бирида юз берган чақнаш ҳақида 112 тизими орқали хабар келиб тушган. Шундан сўнг ФВБ раҳбарияти ва қутқарув бўлинмалари зудлик билан воқеа жойига етиб борган.
Аниқланишича, чақнаш натижасида ёнғин келиб чиқмаган ва бошқа хонадонларга зарар етмаган. Ҳолат юзасидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.

In Andijan, two people were injured following a gas explosion in a multi-story building.
On February 11 at 23:55, a gas-air mixture exploded in one of the multi-story buildings in the city of Andijan. As a result of the incident, two citizens sustained bodily injuries.
According to information from the Regional Fire Safety Department, a report about an explosion that occurred in one of the households in the "Nodirabegim" neighborhood was received through the 112 system. Following this, the leadership of the Fire Safety Department and rescue units promptly arrived at the scene of the incident.
It was determined that the explosion did not result in a fire and did not cause damage to other households. Investigation work regarding the situation is being carried out.