Ўзбекистонда боғча ва мактабларда икки ходим ҳалок бўлди
Давлат меҳнат инспекцияси таълим муассасаларида меҳнат хавфсизлиги талабларига амал қилинмагани оқибатида ўнлаб ходимлар жароҳатланганини маълум қилди.
'Ўзбекистонда боғча ва мактабларда икки ходим ҳалок бўлди'ning rasmi
Инспекция маълумотига кўра, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги боғча ва мактабларда сўнгги икки йилда 17 нафар ходим оғир тан жароҳати олган, яна икки нафар ходим вафот этган.
Таҳлилларга кўра, 2024 йилда 12 та бахтсиз ҳодиса қайд этилган бўлса, 2025 йилда улар сони 20 тага етган. Инспекция бу ҳолатларни меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларига риоя этилмаётгани, малакали мутахассислар етишмаслиги ва назорат сустлиги билан изоҳлади.
Шунингдек, вазирлик ва тизим ташкилотларига меҳнат хавфсизлиги чораларини қайта кўриб чиқиш, масъул мутахассисларни тайинлаш ва раҳбарлар жавобгарлигини кучайтириш бўйича топшириқлар берилди. Қонун талабларига амал қилмаслик маъмурий ва жиноий жавобгарликка сабаб бўлиши мумкин.

According to inspection information, in the past two years, 17 employees in preschools and schools under the system of the Ministry of Preschool and School Education have suffered serious bodily injuries, and two more employees have died.
According to analyses, while 12 accidents were recorded in 2024, their number reached 20 in 2025. The inspection explained these situations by non-compliance with labor protection rules, a shortage of qualified specialists, and weak oversight.
Furthermore, the ministry and system organizations were given instructions to review occupational safety measures, appoint responsible specialists, and increase the accountability of managers. Failure to comply with legal requirements may lead to administrative and criminal liability.