Эронга қарши урушда уч нафар америкалик ҳалок бўлди
АҚШнинг Эронга қарши ҳарбий операцияси давомида уч нафар америкалик ҳарбий хизматчи ҳалок бўлди, яна бир неча киши яраланди. Бу ҳақда АҚШ Марказий қўмондонлиги маълум қилди.
Маълумотга кўра, маҳаллий вақт билан соат 17:30 ҳолатида уч нафар ҳарбий жангда ҳалок бўлган, беш нафари оғир яраланган. Яна бир нечта ҳарбий енгил жароҳатлар ва контузия олган бўлиб, улар сафга қайтмоқда. Ҳалок бўлганларнинг яқин қариндошларига бир сутка ичида хабар берилиши айтилган. Баёнотда таъкидланишича, йирик жанговар ҳаракатлар давом этмоқда.
АҚШ Президенти Дональд Трамп 28 февраль куни мамлакат Эронга қарши кенг кўламли ҳарбий операция бошлаганини эълон қилган эди. АҚШ бу операцияни “Эпик ғазаб” деб атади. Трамп Эронни АҚШ ва унинг иттифоқчиларига қарши “узлуксиз қонли кампания” олиб боришда айблади.
28 февраль куни Исроил ҳам Эроннинг бир қатор шаҳарларига, жумладан Теҳронга зарбалар берган эди. Исроил ўз операциясини “Шер наъраси” деб атаган. Жавоб ҳужумлари эҳтимоли туфайли мамлакатда фавқулодда ҳолат режими жорий этилган.
Трамп бомбардимонлар Яқин Шарқда тинчлик ўрнатилгунча давом этишини билдирган. Эрон олий раҳбари Оятуллоҳ Али Хоманаий 28 февраль куни эрталаб АҚШ ва Исроил операцияси чоғида ўз қароргоҳида ҳалок бўлгани маълум қилинди. Трамп уни тарихдаги энг ёмон шахслардан бири деб атаб, унинг ўлими “адолат” эканини ёзган.
Бунга жавобан Теҳрон Яқин Шарқда жойлашган АҚШ ҳарбий базаларига ракеталар ва учувчисиз қурилмалар орқали зарба берди. Эрон Президенти Масъуд Пезешкиён олий раҳбарнинг ўлдирилишини оғир жиноят деб баҳолаб, қасос олишга ваъда берди.

In the war against Iran, three Americans were killed.
Three American servicemen were killed and several others were wounded during the US military operation against Iran. This was reported by the US Central Command.
According to information, as of 5:30 PM local time, three servicemen were killed in combat, and five were seriously wounded. Several others sustained minor combat injuries and concussions and are returning to duty. It was stated that the next of kin of the deceased would be notified within 24 hours. The statement emphasized that major combat operations are ongoing.
US President Donald Trump announced on February 28 that the country had begun a large-scale military operation against Iran. The US calls this operation "Epic Fury." Trump accused Iran of waging a "continuous bloody campaign" against the US and its allies.
On February 28, Israel also struck a number of Iranian cities, including Tehran. Israel named its operation "Roar of the Lion." A state of emergency has been declared in the country due to the possibility of retaliatory attacks.
Trump stated that the bombings would continue until peace is established in the Middle East. It was reported on the morning of February 28 that Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei was killed in his headquarters during the US and Israeli operation. Trump called him one of the worst figures in history and wrote that his death was "justice."
In response, Tehran struck US military bases in the Middle East with missiles and drones. Iranian President Masoud Pezeshkian condemned the assassination of the Supreme Leader as a grave crime and promised retaliation.