Трамп Эронга келаси ҳафта кучли ҳужумлар бўлишини айтди
Шунингдек, Дональд Трамп Эрон раҳбарияти вакилларини, у “ақлдан озганлар” деб атаган шахсларни ўлдириш унинг учун “улкан шараф” эканини айтди.
'Трамп Эронга келаси ҳафта кучли ҳужумлар бўлишини айтди'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп Эрон раҳбарияти вакилларини, у “ақлдан озганлар” деб атаган шахсларни ўлдириш унинг учун “улкан шараф” эканини айтди.
“Улар 47 йил давомида бутун дунё бўйлаб бегуноҳ одамларни ўлдириб келди, энди эса мен, Америка Қўшма Штатларининг 47-президенти, уларни ўлдиряпман. Бу улкан шараф!” — деб ёзди Трамп 13 март, жума куни ўзининг Трутҳ Сосиал ижтимоий тармоғида.
Унинг сўзларига кўра, айни пайтда америкалик ҳарбийлар “Эроннинг террористик режимини тўлиқ йўқ қилаётгани” ва АҚШ ғалаба қозонмаяпти, деб ўйлаш хато экани айтилган. Трампнинг таъкидлашича, Эрон флоти йўқ қилинган, бу мамлакатнинг ҳарбий-ҳаво кучлари эса “энди мавжуд эмас”.
“Бизда мисли кўрилмаган ўт очиш қудрати, чекланмаган ўқ-дори захираси ва кўп вақт бор — бу ақлдан озганлар билан бугун нима содир бўлишини кўрасизлар”, — деб ёзди у.
АҚШ мудофаа вазири Пит Ҳегсет 13 март куни Пентагондаги брифингда энди Америка ҳарбийлари Эронни урушнинг бошқа ҳар қандай кунига қараганда кучлироқ бомбардимон қилишини билдирди.
Шу орада Доналд Трамп Фох Невс телеканалига берган интервьюсида келаси ҳафта Эронга қарши “жуда кучли зарбалар” берилишини эълон қилди. Унинг сўзларига кўра, АҚШ аллақачон Эронга катта зарар етказган ва мамлакатнинг тикланиши учун «йиллар» керак бўлади.
Трамп, шунингдек, зарурат туғилса, Ҳўрмуз бўғози орқали ўтаётган нефть танкерларига АҚШ ҳарбий кузатувини таъминлашини маълум қилди. Шу билан бирга, у бундай чораларга эҳтиёж қолмаслигига умид билдирди.
Эроннинг янги олий раҳбари Мужтаба Хоминаий 12 март куни қилган илк оммавий баёнотида 28 февралдан буён АҚШ ва Исроил Эронга қарши олиб бораётган урушда ҳалок бўлганлар учун қасос олишга чақирди. У Эрон “ташқи тажовузга таслим бўлмаслиги”ни ваъда қилди ҳамда мамлакат ичида бирликка чақирди.
Мужтаба Хоминаий Теҳрон томонидан эълон қилинган Ҳўрмуз бўғозини тўсиб қўйишни “муҳим босим воситаси” деб атади. Уруш бошланишидан олдин дунё нефть савдосининг тахминан 20 фоизи айнан шу бўғоз орқали амалга оширилар эди. У бу тўсиб қўйиш сиёсати давом эттирилишини билдирди.
Бундан ташқари, Эроннинг янги раҳбари Форс кўрфази мамлакатларини ўз ҳудудларида жойлашган АҚШ ҳарбий базаларини ёпишга чақирди.

U.S. President Donald Trump said that killing representatives of the Iranian leadership, whom he called "lunatics," would be a "great honor" for him.
"They have been killing innocent people all over the world for 47 years, and now I, the 47th President of the United States, am killing them. That's a great honor!" Trump wrote on his Truth Social network on Friday, March 13.
According to him, it is a mistake to think that American military personnel are currently "completely destroying Iran's terrorist regime" and that the U.S. is not winning. Trump emphasized that the Iranian fleet has been destroyed, and the country's air force is "now non-existent."
"We have unprecedented firepower, unlimited ammunition reserves, and plenty of time — you will see what happens today with these lunatics," he wrote.
U.S. Defense Secretary Pete Hagset stated at a briefing at the Pentagon on March 13 that American military forces are now bombing Iran more heavily than on any other day of the war.
Meanwhile, Donald Trump announced in an interview with Fox News that "very powerful strikes" against Iran will be carried out next week. According to him, the U.S. has already inflicted significant damage on Iran, and the country will need "years" to recover.
Trump also stated that, if necessary, the U.S. military would ensure surveillance of oil tankers passing through the Strait of Hormuz. At the same time, he expressed hope that such measures would not be necessary.
In his first public address on March 12, Iran's new Supreme Leader, Mujtaba Khamenei, called for revenge for those killed in the war waged by the U.S. and Israel against Iran since February 28. He promised that Iran "will not surrender to external aggression" and called for unity within the country.
Mujtaba Khamenei described the blockade of the Strait of Hormuz announced by Tehran as an "important pressure tool." Before the war began, approximately 20% of the world's oil trade was conducted through this strait. He indicated that this blockade policy would continue.
Furthermore, Iran's new leader called on the Persian Gulf countries to close U.S. military bases located on their territories.