Марказий банк асосий ставкани 14 фоизда ўзгаришсиз қолдирди
Бугун, 18 март куни Ўзбекистон Марказий банки асосий ставкани 14 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдирди.
Маълум қилинишича, 2026 йил бошидан инфляцион жараёнларда муайян тезлашиш кузатилган. Хусусан, февраль ойида базавий инфляция йиллик ҳисобда 6,3 фоизни ташкил этган, умумий инфляция эса 7,3 фоиз даражасида сақланиб қолган.
Озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг ўсиши инфляцион кутилмалар юқори бўлиб қолишига сабаб бўлмоқда. Шу билан бирга, иқтисодиётда юқори талаб сақланиб, савдо айланмаси, кўчмас мулк бозори ва бюджет харажатлари фаоллиги орқали ўсиш қўллаб-қувватланмоқда.
Марказий банк таъкидлашича, ишлаб чиқарувчилар нархларининг ўсиши келгусида истеъмол нархларига ҳам таъсир кўрсатиши мумкин. Шунингдек, глобал бозорлардаги геосиёсий кескинликлар, энергия ресурслари ва озиқ-овқат нархларининг эҳтимолий ошиши инфляцияга қўшимча босим юзага келтириши мумкин.
Шу билан бирга, экспорт тушумлари, пул ўтказмалари ва олтин нархининг юқори даражада сақланиши миллий валюта барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатмоқда.
Маълумот учун, асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиш 2026 йил 29 апрель кунига белгиланган.

The Central Bank kept the main rate unchanged at 14 percent.
Against the backdrop of persistently high inflation, monetary policy is being held in a strict mode.
Image of 'The Central Bank kept the main rate unchanged at 14 percent.'
Today, on March 18, the Central Bank of Uzbekistan kept the base rate unchanged at 14 percent.
It is reported that a certain acceleration in inflationary processes has been observed since the beginning of 2026. In particular, in February, core inflation amounted to 6.3 percent on an annual basis, while overall inflation remained at 7.3 percent.
The rise in food prices is causing inflationary expectations to remain high. At the same time, high demand is maintained in the economy, and growth is supported by the activity of trade turnover, the real estate market, and budget expenditures.
The Central Bank emphasized that the increase in producer prices may also affect consumer prices in the future. Also, geopolitical tensions in global markets and a possible increase in energy and food prices could create additional inflationary pressure.
At the same time, the preservation of export revenues, remittances, and the gold price at a high level is having a positive impact on the stability of the national currency.
For reference, the next meeting to review the base rate is scheduled for April 29, 2026.
Society Today 08:39
Image of 'The requirement for a 3-year work commitment for those who studied on state grants may be abolished.'
The requirement for a 3-year work commitment for those who studied on state grants may be abolished.
Image of 'What is the situation in Iran after the death of Larijani?'
What is the situation in Iran after the death of Larijani?
Based on Israeli intelligence information, Iran is striking facilities where special services and military personnel are located.